KLDR podle jihokorejské televize připravuje další jaderný test

Soul - Severní Korea se připravuje na třetí jaderný test, který by se mohl uskutečnit v květnu nebo v červnu. Tvrdí to jihokorejská televizní stanice YTN. Severokorejský režim již asi rok bojkotuje mezinárodní odzbrojovací rozhovory a změnu svého postoje podmiňuje ukončením sankcí OSN. Ty ekonomiku totalitního režimu tvrdě zasáhly po loňském květnovém testu. První jadernou zkoušku provedl Pchjongjang v roce 2006.

Nejmenovaný diplomat televizi YTN řekl, že přípravy na další test začaly již v únoru a jeho technická úroveň by měla být výrazně lepší, než jak tomu bylo v prvních dvou případech.

Podle analytiků by další test pomohl Severokorejcům zlepšit technické zvládnutí výroby jaderných zbraní, zároveň by je však stál další štěpný materiál. Zásoby Pchjongjangu jsou odhadovány na objem šesti až osmi bomb. Severokorejský vůdce Kim Čong-il by se měl v brzké době rovněž vydat do Číny, která se jako jediná jeho režimu v některých otázkách zastává. Na pořadu jednání má být i otázka případného obnovení šestistranných rozhovorů o severokorejském jaderném programu za účasti USA, Ruska, Číny, Japonska a Jižní Koreje.

Napětí na Korejském poloostrově vzrostlo poté, co se na konci března potopila poblíž sporné námořní hranice jihokorejská korveta Čchonan. O život přišlo nejméně 38 námořníků ze 104, 58 jich stále zůstává nezvěstných. Jižní Korea podezřívá z potopení lodě svého severního souseda.