Národní muzeum zve na Smrt pravých neštovic

Praha - Před třiceti lety se podařilo ze světa vymýtit jednu z nejhorších nemocí - pravé neštovice. Počet obětí tohoto onemocnění převýšil počty obětí ve všech válkách historie. Ode dneška připomíná tento historický úspěch výstava Smrt pravých neštovic, kterou otevřeli v Národním muzeu. Na vymýcení zákeřné choroby se významně podíleli i čeští a slovenští lékaři.

K vidění jsou mimo jiné unikátní fotografie z Bangladéše, Indie, Somálska a dalších exotických zemí. Návštěvníci mají možnost vidět historické i moderní lékařské nástroje, které se používaly při očkování a také dokumenty o poslání Světové zdravotnické organizace (WHO).

„Uvědomme si, že v době nejintenzivnějšího projektu pracovalo zhruba 700 expertů pod hlavičkou Světové zdravotnické organizace v jednotlivých lokalitách. Prováděli skutečně terénní práci v nejzapadlejších místech,“ připomněla ředitelka Kanceláře WHO v České republice Alena Šteflová.

Video Rozhovor s Alenou Šteflovou, Zdeňkem Ježkem a Karlem Markvartem
video

Rozhovor s Alenou Šteflovou, Zdeňkem Ježkem a Karlem Markvartem

Rozhovor s Alenou Šteflovou, Zdeňkem Ježkem a Karlem Markvartem

PP 20. 4. 2010

Reportáž Vladimíra Kořena

Co jsou pravé neštovice?

Neštovice jsou akutní infekční choroba, která pronásledovala lidstvo několik tisíciletí. Těžké chřipkové onemocnění provázely vysoké horečky, kožní vyrážka a úporné bolesti. Smrtnost kolísala mezi 20-30 % a nemocní pozvolna umírali v bolestech a při plném vědomí svého beznadějného stavu. Ti, kteří přežili, často zůstávali zohyzdění či slepí.

Na výstavě participovali také čeští a slovenští zdravotníci, kteří se aktivit vedoucích k vymýcení pravých neštovic přímo zúčastnili. Češi se přímo spolupodíleli na tvorbě strategie WHO. Jedním z nich byl i epidemiolog Zdeněk Ježek. „Museli jsme měnit strategii na moderní epidemiologickou metodu práce v ohnisku nákazy, při které jde hlavně o to zjistit, kde je ohnisko nákazy, izolovat nemocné, vakcinovat všechny, kteří jsou kolem, a potom dohlížet, jak bude ohnisko dále trvat,“ uvedl Ježek.

Další český epidemiolog Karel Markvart byl v Somálsku u posledního případu neštovic: „Objevili jsme ho čirou náhodou. Byl to kuchař místní nemocnice, který nebyl očkován. Podařilo se ho vyléčit a dneska ještě žije,“ uvedl Markvart.

Výstava vznikla ve spolupráci kanceláře WHO v České republice, Národního muzea a Zdravotnického muzea Národní lékařské knihovny.

Očkování proti pravým neštovicím
Zdroj: dm.cz/WHO