Národní muzeum zve na Smrt pravých neštovic

Praha - Před třiceti lety se podařilo ze světa vymýtit jednu z nejhorších nemocí - pravé neštovice. Počet obětí tohoto onemocnění převýšil počty obětí ve všech válkách historie. Ode dneška připomíná tento historický úspěch výstava Smrt pravých neštovic, kterou otevřeli v Národním muzeu. Na vymýcení zákeřné choroby se významně podíleli i čeští a slovenští lékaři.

K vidění jsou mimo jiné unikátní fotografie z Bangladéše, Indie, Somálska a dalších exotických zemí. Návštěvníci mají možnost vidět historické i moderní lékařské nástroje, které se používaly při očkování a také dokumenty o poslání Světové zdravotnické organizace (WHO).

„Uvědomme si, že v době nejintenzivnějšího projektu pracovalo zhruba 700 expertů pod hlavičkou Světové zdravotnické organizace v jednotlivých lokalitách. Prováděli skutečně terénní práci v nejzapadlejších místech,“ připomněla ředitelka Kanceláře WHO v České republice Alena Šteflová.

Video Rozhovor s Alenou Šteflovou, Zdeňkem Ježkem a Karlem Markvartem
video

Rozhovor s Alenou Šteflovou, Zdeňkem Ježkem a Karlem Markvartem

Co jsou pravé neštovice?

Neštovice jsou akutní infekční choroba, která pronásledovala lidstvo několik tisíciletí. Těžké chřipkové onemocnění provázely vysoké horečky, kožní vyrážka a úporné bolesti. Smrtnost kolísala mezi 20-30 % a nemocní pozvolna umírali v bolestech a při plném vědomí svého beznadějného stavu. Ti, kteří přežili, často zůstávali zohyzdění či slepí.

Na výstavě participovali také čeští a slovenští zdravotníci, kteří se aktivit vedoucích k vymýcení pravých neštovic přímo zúčastnili. Češi se přímo spolupodíleli na tvorbě strategie WHO. Jedním z nich byl i epidemiolog Zdeněk Ježek. „Museli jsme měnit strategii na moderní epidemiologickou metodu práce v ohnisku nákazy, při které jde hlavně o to zjistit, kde je ohnisko nákazy, izolovat nemocné, vakcinovat všechny, kteří jsou kolem, a potom dohlížet, jak bude ohnisko dále trvat,“ uvedl Ježek.

Další český epidemiolog Karel Markvart byl v Somálsku u posledního případu neštovic: „Objevili jsme ho čirou náhodou. Byl to kuchař místní nemocnice, který nebyl očkován. Podařilo se ho vyléčit a dneska ještě žije,“ uvedl Markvart.

Výstava vznikla ve spolupráci kanceláře WHO v České republice, Národního muzea a Zdravotnického muzea Národní lékařské knihovny.

Očkování proti pravým neštovicím
Zdroj: dm.cz/WHO