Podvodníci zneužívají situace na evropských letištích

Madrid - Činnost sopky pod ledovcem Eyjafjallajökull na jihu Islandu neustává. To komplikuje situaci nejen leteckým společnostem, ale i tisícům cestujících. Na cestách tak stále neplánovaně zůstávají lidé po celé Evropě. Právě těm v nouzi, kteří se naléhavě potřebují dostat domů, se „ochotně“ nabízejí podnikavci všeho druhu a černý obchod tak čile kvete.

Na letišti v Madridu a Barceloně se mezi utrmácenými turisty, kteří se chtějí dostat dál na sever, procházejí podnikavci s cedulemi, na kterých nabízejí cestujícím řešení. Dovezeme vás autem kamkoliv po Evropě. Tito taxikáři, tak nabízejí odvozy do Německa, Francie a dalších zemí. Má to ale háček, protože taxikáři nemají k živnosti oprávnění. Vlastní jen auto a řidičák, ceny jsou výrazně smluvní.

Letenka do podobných destinací stojí sto dvacet euro. Lidé jsou si vědomi, že taxikáři zneužívají situace, ale černý obchod čile kvete a to především na dlouhých tazích. Je to výsledek nastavované nejistoty.

Video Do Paříže nebo kamkoliv za 800 euro
video

Do Paříže nebo kamkoliv za 800 euro

Španělské úřady ale před černými taxíky varují, protože cestující nemají žádné záruky, že je řidič nepodvede, a že je auto v dobrém technickém stavu. Bezpečná a levnější společná cesta se přitom dá domluvit i na legálních internetových serverech. Zmožení cestující ale kalkulují, zda-li radši dát nehoráznou sumu a být doma hned, než platit nehorázně drahý hotel a pořád vězet na cizím letišti.