České velvyslanectví v Thajsku potvrdilo zatčení dvou Čechů

Bangkok - České velvyslanectví v Thajsku dnes potvrdilo zatčení dvou českých občanů. Podle thajského tisku se zadržení Češi podíleli na únosu muže z Nizozemska, za jehož propuštění požadovali vysoké výkupné. Když ho dostali, muže propustili, ten se ale ihned obrátil na policii. Oba Čechy zadržela thajská policie, byli ale poté propuštěni na kauci 400 tisíc thajských bátů (235 tisíc korun) za každého.

Velvyslanec v Thajsku Ivan Hotěk v rozhovoru pro ČT uvedl: „Měli by být stále v Thajsku, nám se nepodařilo je prozatím zkontaktovat, ale máme samozřejmě informace od místních orgánů, že byli propuštěni na kauci. Soudní řízení se bude konat 29. dubna.“

„Samozřejmě nás překvapilo, že v takto závažném kriminálním činu byli propuštěni na kauci, ale v Thajsku se to běžně dělá, pokud se zadržení přiznají a souhlasí s obviněním,“ okomentovla to česká konzulka v Bangkoku Božena Kunová. 

Není jisté, že se muži k soudu dostaví. V Thajsku není náročné sehnat si falešné doklady a uprchnout ze země. Všechny hraniční přechody byly nicméně varovány, aby muže nepouštěly ze země, dodala Kunová.

Únos podle informací listu Pattaya Daily News zorganizoval šestatřicetiletý Polák a pomáhali mu s ním šestatřicetiletý a sedmatřicetiletý Čech, jejichž jména i fotografie list zveřejnil. List Pattaya People na svých internetových stránkách zveřejnil i videonahrávku ze zatýkání dvojice.

Muži požadovali výkupné ve výši více než 2 miliony korun

Muži podle thajské policie Nizozemce unesli 12. dubna, odvezli ho na neznámé místo a požadovali výkupné ve výši 90 tisíc eur, což je téměř 2,3 milionu korun. Po zaplacení výkupného byl unesený propuštěn. Ihned se obrátil na policii a té se podařilo odhalit totožnost dvou únosců a zadržet je. Muž potom oba únosce identifikoval.

List uvedl, že oba Češi se k únosu přiznali a zavedli policisty do třípodlažní budovy, kde svou oběť věznili, zatímco čekali na převod peněz.