Rusko odsouzeno ve Štrasburku za porušení lidských práv v Čečensku

Paříž - Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku dnes odsoudil Rusko ve třech případech týkajících se zmizení lidí v Čečensku a přiřkl příbuzným zmizelých odškodnění v úhrnné výši 190 000 eur (asi 4,75 milionu korun). Odškodné, většinou z titulu morální újmy, jim musí vyplatit Rusko.

Soud uznal, že Rusko v těchto případech porušilo evropskou úmluvu o lidských právech v bodech týkajících se například zákazu nelidského a ponižujícího zacházení a práva na řádný proces.

Šlo o zmizení - vždy jednotlivě - dvou mužů a jedné ženy. Jednoho muže si odvedly ruské bezpečnostní síly, druhého muže a ženu lidé v maskovacích uniformách, podle agentury AFP pravděpodobně ruští vojáci. Odvedené lidi už nikdo neviděl a snaha příbuzných dopátrat se jejich osudu byla marná.

Štrasburský soud je instituce Rady Evropy (RE), takže Rusko jako člen rady je povinno jeho výroky respektovat. Soud ho už odsoudil v řadě dalších případů souvisejících s Čečenskem. Nevládní organizace na obranu lidských práv Human Rights Watch loni v září prohlásila, že Rusko řadu těchto rozsudků nerespektovalo v plném rozsahu a že to vede k dalšímu násilí na severním Kavkazu.