Na Borneu objeveno přes 120 nových druhů zvířat

Kuala Lumpur - Žába bez plic a „větvičkovitý“ hmyz, který je nejdelší na světě - taková zvířata patří mezi 123 nových druhů, které byly za poslední tři roky objeveny v tropických pralesích ostrova Borneo. Informoval o tom Světový fond na ochranu přírody (WWF). Tyto nové druhy byly zaregistrovány v oblasti o rozloze 220 000 kilometrů čtverečních, kde jsou husté lesy, jimž se říká Srdce Bornea a které od roku 2007 chrání Malajsie, Indonésie a sultanát Brunej, tři země, které se o ostrov dělí, upřesnil WWF ve své zprávě.

„Objevovali jsme v průměru tři nové druhy měsíčně, 123 za poslední tři roky a nejméně 600 za uplynulých 15 let,“ řekl Adam Tomasek, šéf programu WWF Srdce Bornea. „Tyto objevy ukazují bohatství a biodiverzitu na Borneu a dávají nám naději v nové objevy, z nichž některé by mohly přispět k léčbě takových nemocí, jako je rakovina nebo AIDS,“ dodal.

V srdci Bornea žije deset druhů primátů, více než 350 druhů ptáků, 150 druhů hadů a obojživelníků a je tu na 10 000 rostlinných druhů, které se nevyskytují nikde jinde na světě. Mezi novými druhy, které byly objeveny v roce 2008, je sedmicentimetrová žába s plochou hlavou Barbourula kalimantanensis, která nemá plíce a dýchá kůží.

Téhož roku vědci objevili strašilku Phobaeticus chani, která je pro své tělíčko dlouhé 36 centimetrů (bez tykadel) považována za nejdelší hmyz na světě. Větvičkovitý tvar strašilce umožňuje, aby se skryla ve větvoví. Objeveny byly jen tři kusy tohoto druhu. Dalším pozoruhodným živočichem je slimák objevený na hoře Kinabalu, který vysílá malé „šípy lásky“, jimiž dodává partnerce hormony, aby se zvýšila její reprodukční schopnost.

Borneo
Borneo
Video Rozhovor s Evženem Kůsem
video

Rozhovor s Evženem Kůsem