Thajský premiér pošle na demonstranty v centru Bangkoku armádu

Bangkok – Thajský premiér Apchisit Vedžadžíva dnes oznámil, že nechá centrum hlavního města Bangkoku bezodkladně vyklidit vojenskou silou. Celé je totiž obsazené protivládními demonstranty. Potvrdil to v televizním prohlášení po boku šéfa armády den poté, co odmítl návrh protivládních demonstrantů na řešení krize v zemi. Už v pátek demonstranti vyslovili obavu, že se proti nim chystá zásah armády. Údajně byli připraveni svléci znak své příslušnosti, červená trička nebo košile, aby zmátli vojáky.

Vedžadžíva v sobotu odmítl kompromisní návrh takzvaných červených košil, které se podle něj nevyhýbají násilí a zastrašování. Jádro opozičního návrhu rozpustit do třiceti dní parlament přitom označil za přijatelné. Opozice však poté oznámila, že opouští jednání.

Premiér se na obrazovkách objevil po boku vrchního velitele armády Anuponga Paočindy, který v posledních dnech odmítal rozehnat opoziční hnutí silou. „Jsme armádou národa, monarchie a lidu. Vykonáme svou práci, aniž bychom někomu stranili. Budeme následovat politiku vlády,“ prohlásil dnes generál.

Demonstranti chtějí prosadit Vedžadžívovu demisi

Demonstranti, kteří protestují už několik týdnů, sympatizují s vypovězeným bývalým premiérem Tchaksinem Šinavatrou a snaží se prosadit Vedžadžívovu demisi a vypsání předčasných voleb. V posledních dnech obsadili část obchodní čtvrti Bangkoku, kde postavili barikády a ozbrojili se podomácku vyrobenými zbraněmi.

Situace se vyostřila po 10. dubnu, kdy vojáci ve snaze zatlačit demonstranty spustili palbu, při níž bylo zabito pětadvacet lidí a zraněno více než 800 dalších.

Protivládní protesty v Thajsku
Zdroj: AP Photo
Autor: David Longstreath