Z ropné plošiny vytéká do moře 1000 barelů ropy denně

Washington - Z ropného vrtu v místě ropné plošiny, která v úterý na středu explodovala v Mexickém zálivu, vytéká do moře 1 000 barelů ropy denně. Americká pobřežní hlídka to označuje za velmi vážný únik. Zajištění vytékající ropy komplikuje bouřlivé počasí v oblasti. Už v pátek úřady zastavily pátrání po 11 dělnících, kteří z plošiny Deepwater Horizon patřící společnosti Transocean zmizeli beze stopy.

Ropa začala vytékat v sobotu z vrtné trubky v hloubce kolem 1 500 metrů. Pobřežní stráž to zjistila pomocí dálkově ovládaných monitorovacích zařízení. „Klasifikujeme to jako velmi vážný únik a nasazujeme všechny zdroje k jeho zadržení,“ uvedl Connie Terrell z pobřežní stráže.

Havarovaná plošina vzdálená zhruba 70 kilometrů od pobřeží se v pátek potopila do moře. Příčina havárie není známá, ale odborníci mají za to, že byla způsobena lidskou chybou, jak tomu obvykle bylo při podobných neštěstích na ropných plošinách v minulosti.

Ropná skvrna, která se po havárii vytvořila, směřuje k pobřeží amerického státu Louisiana. Pokud se tam dostane, bude to podle odborníků znamenat ekologickou katastrofu velkých rozměrů.