Fidel Castro - ten, který musí žít alespoň v televizi

Havana – Téměř půlstoletí dráždil vůdce komunistické Kuby Fidel Castro nejmocnější zemi světa – Ameriku. Budoval socialismus jen pár kilometrů od jejích břehů. Nesvrhla ho domácí opozice, zahraniční intervence ani pokusy o atentát. Odstoupil až kvůli nemoci. Teď se ale vrací, alespoň na televizních obrazovkách. Kubánská televize natočila hraný seriál s názvem Ten, který musí žít, inspirovaný pokusy o atentáty na Castra, dlouholetý vůdce „ostrova svobody“ přežil přes 638 úkladů o svůj život.

Osmidílný projekt měl velkorysý rozpočet, práce na něm trvala tři roky. Jeden z dílů se věnuje i slavnému pokusu americké CIA, která se Castra měla pokusit zabít během jeho návštěvy New Yorku výbušninou ukrytou v jeho oblíbených doutnících. V Bílém domě se vystřídalo devět prezidentů, ale Fidel na Kubě vládl dál.

Nevyšel ani pokus s jedovatým psacím perem nebo otráveným potápěcím oblekem. Neúspěchem skončil i plán otrávit Castra čokoládovou zmrzlinou s cyankáli nebo zabít ručním granátem schovaným v baseballovém míčku, puškou v televizní kameře nebo ho toxickým thaliem v botách připravit o vlasy a vousy.

Video Reportáž Michala Kubala
video

Reportáž Michala Kubala

Kubánský diktátor věděl, že mu jde stále o život. Střídal proto místa přespání, neodkládal pistoli a svůj palác proměnil v pevnost.

"Před vchodem do jeho pracovny..

… bylo – nevěřil jsem vlastním očím – kulometné hnízdo s těžkým kulometem orámované pískovými pytli." /Valtr Komárek, který působil na konci 60. let na Kubě jako ekonomický poradce vlády/

V seriálu Fidel vystupuje jenom v archivních záběrech. Na veřejnosti se neukázal od července 2006, kdy podstoupil operaci trávicího traktu. Prezidentskou funkci následně předal svému mladšímu bratrovi Raúlovi. Pořád ale o sobě dává vědět, například koncem března Obamovi gratuloval k prosazení zdravotnické reformy.

Z kubánského seriálu o Fidelu Castrovi
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24