Strana zesnulého prezidenta oznámí volebního nástupce

Varšava – Po dnešku bude Polákům jasnější, kdo se bude v červnových volbách ucházet o post nového prezidenta. Strana Právo a spravedlnost (PiS) představí svého kandidáta za tragicky zesnulého prezidenta Lecha Kaczyńského. Stane se poslední stranou, která tak během dnešního dne učiní. Mnoho členů strany si přeje, aby se volebního klání ujal bratr zemřelého prezidenta Jaroslaw. O kandidaturu se uchází také europoslanec Zbigniew Ziobro nebo někdejší vicepremiérka Zyta Gilowská. Největším favoritem je však podle preferencí zatím dočasně jmenovaný prezident Bronislaw Komorowski, kandidující za Občanskou platformu.

Ještě před desátým dubnem, kdy havarovalo letadlo s polskými elitami na cestě do Katyně, měla nejsilnější opoziční strana Právo a spravedlnost o svém vyslanci jasno. Na podzim do boje o prezidentské křeslo měl znovu jít Lech Kaczyński. Nyní však musí narychlo hledat jiného kandidáta, který by měl šanci porazit úřadující hlavu státu Bronislawa Komorowského, kterého nominovala Občanská platforma premiéra Donalda Tuska.

Politická rada PiS se původně měla sejít už v sobotu, ale vzhledem k tomu, že se do té doby neuskutečnily pohřby všech obětí smolenské tragédie, které byly členy této strany, byla schůzka přeložena na pondělí. Ten samý den odpoledne musí politické strany nahlásit volební komisi jméno svého prezidentského kandidáta a posbírat na jeho podporu 1 000 podpisů.

Video Poláci dokončí kandidátky do prezidentských voleb
video

Poláci dokončí kandidátky do prezidentských voleb

Červnový termín voleb ale pro kandidáty prezidentských voleb pravděpodobně znamená žádnou nebo minimální reklamní kampaň. Atraktivní prostory a časy jsou totiž už dávno prodané. „Nejzajímavější místa pro outdoorovou reklamu jsme prodali už v únoru,“ řekl Pulsu Biznesu Daniel Lenarczyk z reklamní agentury Zenith Media. Při tragické havárii letadla u Smolensku ale neztratila prezidentského kandidáta jen strana Právo a spravedlnost, ale i Svaz demokratické levice. Za něj půjde do voleb jeho předseda Grzegorz Napieralski.

Bronislaw Komorowski
Zdroj: ČTK/AP
Autor: ČTK/AP