V Rakousku začala fungovat komise pro oběti zneužívání v církvi

Vídeň - V Rakousku začala fungovat komise pro oběti sexuálního zneužívání v tamní katolické církvi. Devítičlenný tým, za jehož vznikem stojí rakouský kardinál, má zneužívaným poskytovat právní a psychologickou pomoc. Skandál kolem sexuálního zneužívání a týrání dětí duchovními v Rakousku propukl počátkem března. Od té doby se přihlásilo několik stovek obětí. Případy jsou většinou staré pár desetiletí, mohou tedy být zřejmě už promlčené.

V komisi zasedá například šéf rakouské organizace na podporu obětí Bílý kruh, šéfka profesního sdružení rakouských psychologů, vedoucí oddělení psychiatrie mládeže linecké kliniky či místopředsedkyně ústavního soudu. Většina z týmu patří ke členům katolické církve, někteří se ale označují za její kritiky. Činnost komise hradí církev.

Právě vazby na katolickou církev vadí obětem a jejich zástupcům, kteří nemají v tým důvěru. Podle představitelů Platformy postižených církevním násilím, která sdružuje zneužívané, nemůže být nezávislý. Jsou přesvědčeni o tom, že komise bude sloužit spíš k tomu, aby rozsah zneužívání dětí duchovními zmapovala, zaretušovala ho a pomohla očistit obraz církve. Tu nyní opouštějí tisíce věřících.

Video Telefonát Jana Moláčka
video

Telefonát Jana Moláčka

Šéfka komise Waltraud Klasnicová vyzvala oběti, aby se na komisi obracely. Tým zřídil svou kancelář ve Vídni. Má seznam pěti desítek psychologů, na které může zneužívané odkázat. Klasnicová se s oběťmi chce setkávat v přítomnosti psychologa i advokáta. Případy se prý budou posuzovat individuálně. „Prostředky na odškodnění jsou k dispozici v dostatečné míře,“ uvedla Klasnicová. Sumu, kterou na odškodné církev dá, neupřesnila. Podle ní se zatím nedá stanovit. Bude záležet na počtu obětí a jejich potřebách.