Somálští piráti už si troufají i na obávané islámské milice

Mogadišo – Somálským pirátům roste sebevědomí. Nejenže operují na stále větší ploše, ale už se postavili i obávaným milicím Šabáb, které ovládají velkou část Mogadiša i jihu Somálska. Vůbec poprvé jim totiž nezaplatili výpalné z tučného výkupného za přepadené lodě. Islámští ozbrojenci, napojení na teroristickou síť al-Káida, chystají odvetu. Stahují se do hlavní pirátské bašty v zemi - města Harardhere, necelých 450 kilometrů od metropole Mogadiša.

Milice tak bojují na dvou frontách - proti vládě i pirátům. Ti jim navíc nedávno přímo před nosem ukradli loď plnou zbraní. Radikálním islamistům ze skupiny Šabáb může vadit i prostopášný život, který piráti financují z milionů dolarů získaných za únosy lodí. Somálští piráti a povstalci jsou dvě naprosto odlišné skupiny. Pokud se Šabáb pokusí ovládnout pirátské přístavy, bude hrozit více než třem stovkám rukojmím ještě větší nebezpečí než dosud.

K útěku už byla například přinucena skupina pirátů, která zadržuje britský pár Paula a Rachel Chandlerovi. Manželé Chandlerovi padli do zajetí loni 23. října, když se na své jachtě plavili do Tanzanie. Piráti požadují za propuštění páru sedm milionů dolarů.

Video Reportáž Adama Kautského
video

Reportáž Adama Kautského

Troufalost pirátů nezná meze. Příliš je nevzrušuje ani vojenská flotila nejméně devíti zemí, které v somálských vodách hlídkují. Minulý čtvrtek v noci zaútočili na domnělý tanker, ve skutečnosti ale šlo o francouzskou válečnou loď. Španělská fregata Victoria v neděli v rámci evropské protipirátské operace Atalanta zase dopadla u somálského pobřeží osm údajných pirátů – na zadržených člunech byly nalezeny zbraně a jiný materiál vhodný pro využití při pirátských útocích.

Pobřeží u Somálska je jednou z nejnebezpečnějších námořních oblastí na světě. Počet útoků námořních lupičů na celém světě loni stoupl o 40 procent. Somálští piráti, mezi nimiž jsou často bývalí rybáři rozezlení působením cizích rybářských lodí v somálských vodách, stojí za více než polovinou ze 406 loňských incidentů.

Na piráty příliš nezabírají ani exemplátrní tresty v podobě doživotních trestů. Samotných útoků sice oproti loňsku ubylo - od ledna jich bylo pětatřicet, což je skoro o dvě třetiny méně než loni. Piráti ale útočí skoro na čtvrtině Indického oceánu. Při operaci Atalanta bylo dosud odhaleno 21 pirátských skupin čítajících 250 členů a zničeno 30 člunů a 11 mateřských pirátských lodí.

/*json*/{"map":{"lat":6.83916962634,"lng":46.494140625,"zoom":5,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":4.666767433659,"lng":47.87841796875,"type":"1","description":"Haradhere"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Portugalští vojáci zmařili útok na ropný tanker, zajali 19 somálských pirátů, kterým zabavili zbraně.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24