Poslední vesmírná pouť raketoplánu bude asi až v listopadu

Mys Canaveral (USA) - Poslední start raketoplánu se zřejmě neuskuteční v září, ale až v listopadu. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) totiž odložil let kosmické lodi Endeavour, aby bylo možné upravit detektor antihmoty, který raketoplán ponese na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Detektor původně pracoval se supravodivým magnetem, jehož životnost byla jen tři roky. Poté, co americký prezident Barack Obama rozhodl o prodloužení fungování ISS nejméně do roku 2020, se ale vědci rozhodli prodloužit i životnost detektoru. Místo supravodivého magnetu tak do něj namontují stálý magnet, který vydrží deset až 18 let.

„Začali jsme o tom přemýšlet koncem minulého roku a počátkem ledna, když se začalo mluvit o tom, že stanice bude fungovat i v roce 2020 a možná i po něm,“ řekl šéf projektu detektoru antihmoty Samuel Ting.

Kvůli výměně magnetu se ale zdrží start raketoplánu Endeavour, který byl původně plánován na 29. července. „Začíná být jasné, že (Endeavour) nebude moci letět v červenci, jak bylo plánováno,“ řekl mluvčí NASA Kyle Herring. Start tak bude nejspíše přeložen na listopad a Endeavour poletí k ISS až po zářijové misi raketoplánu Discovery. Ta měla být podle původního plánu posledním startem raketoplánů, než je NASA vyřadí z provozu.

Změna plánů nicméně nebude mít vliv na nejbližší misi raketoplánů k ISS. Už 14. května by měl ke svému poslednímu letu do vesmíru odstartovat raketoplán Atlantis. Jeho šestičlenná posádka dopraví k ISS ruský modul, který rozšíří skladovací kapacity stanice, a nový dok pro zakotvení ruských raket Sojuz a Progress.

Mezinárodní vesmírná stanice
Zdroj: ČTK/AP/NASA