Nejvýkonnější laser světa má stát v Dolních Břežanech do roku 2015

Praha - Centrum s nejvýkonnějším laserem na světě by mělo v Dolních Břežanech u Prahy stát v roce 2015. Osazenstvo vědeckého centra bude mezinárodní, více než polovina odborníků bude z České republiky. Projekt celkem zaměstná přes 300 expertů. Středisko bude řízené na evropské úrovni. Informoval o tom koordinátor projektu ELI (Extreme Light Infrastructure) Bedřich Rus. V Praze se v pondělí a v úterý koná setkání mezinárodních vědeckých kapacit s cílem určit oblasti vědy a výzkumu, kde se laser nejlépe uplatní.

„Pokud vše půjde podle plánu, měla by výstavba začít v polovině roku 2011. Hrubá stavba by měla být dokončena v první polovině roku 2013,“ řekl Rus. Následně budou odborníci osazovat laboratoře laserovými a dalšími technologiemi. „Celá laboratoř bude zprovozněna v druhém pololetí 2015,“ dodal Rus. Nejvýkonnější laser světa má být využitelný při zkoumání buněk nebo terapii nádorů. Další dvě laserová centra mají vzniknout v Rumunsku a Maďarsku.

Výstavba ELI přinese šanci pro mnoho českých podniků. „Počítáme s tím, že vývoje velmi moderních zařízení, která tam budou umístěna, se zúčastní řada českých firem z oboru optiky, laserů, mikroelektroniky a podobně,“ uvedl Rus. Vědci tak budou přímo spolupracovat se špičkovým českým průmyslem.

Video Reportáž Vladimíra Kořena
video

Reportáž Vladimíra Kořena

Stavba laserového centra patří mezi celkem 38 vědeckých projektů, které mají velkou šanci získat 28 miliard korun z fondů Evropské unie. Ministerstvo školství na počátku dubna zveřejnilo názvy všech projektů, které prošly náročným mezinárodním hodnocením a postupují do závěrečné fáze posuzování. Je mezi nimi také například institut na výzkum biomateriálů nebo superpočítačové centrum.