Losangeleská sportovní hala, kde obvykle hrají rockové nebo basketbalové hvězdy, se na týden proměnila v největší polikliniku Ameriky. Dobrovolníci tu ošetřují lidi bez pojištění, které jinde odmítají. Jsou tu zdarma k dispozici brýle na počkání, mamograf, rentgeny, testy na cukrovku nebo zubaři. Jenom v Los Angeles je bez zdravotního pojištění dva a půl milionu lidí. Na stadionu jich za den ošetří něco přes tisícovku. Lidé čekali ve frontě už 14 hodin před otevřením.
Stan Brock, zakladatel organizace Remote Area Medical:
„Původně jsme chtěli pomáhat lidem v odlehlých částech světa. A skončili jsme u téhle obří akce uprostřed Los Angeles. To hodně říká o našem zdravotnictví.“

Reportáž Michala Kubala
Největší nával byl u vyšetření očí a zubařských křesel. Reforma zdravotnictví sice těmto lidem zajistí pojištění, naplno se ale rozběhne až za čtyři roky. Do té doby budou podobné akce v téhle hale větším trhákem než sportovní derby nebo rocková show.
V Santa Claře mají děti utrum s hračkami „od meka“
Kalifornie ale o zdraví svých občanů pečuje i jinak. V okrese Santa Clara například zakázali restauracím prodávat hračky jako doplněk k nabídce tučných jídel a sladkých limonád. Samospráva se tak snaží bojovat s dětskou obezitou. Řetězce rychlého občerstvení, které obvykle hračky nabízely v dětských menu, ale proti rozhodnutí protestují.
Děti podle úředníků vyhledávají nezdravá jídla mimo jiné proto, že je láká nabídnutá hračka, kterou k vysoce kalorickým potravinám v rychlém občerstvení dostanou. Nadváha je přitom u americké mládeže vážným problémem, obézní je každé páté dítě ve věku šest až 19 let.
Santa Clara nastavila přísné limity pro jídla, která jsou považována za natolik zdravá, aby k nim bylo možné hračku přibalit. Celé menu nesmí obsahovat víc než 0,6 gramu soli a mít víc než 485 kalorií. Omezit se také musí množství cukru, jímž jsou doslazovány podávané limonády. Podle mluvčího společnosti McDonald's ale úředníci zasahují do problému dětské výživy, o níž by měli plně rozhodovat rodiče.