Korea pohřbila 46 torpédovaných námořníků

Soul - Jižní Korea uctila památku 46 námořníků, kteří zahynuli koncem března, když se jejich válečná loď potopila u sporné hranice se Severní Koreou. Pětidenní státní smutek vyvrcholil vojenským pohřbem. Při obřadu armádní činitelé slíbili odplatu těm, kteří za incident případně nesou odpovědnost. Příčiny neštěstí zatím nebyly stanoveny, podle mnohých názorů za ním ale stál útok ze strany KLDR. Podle vyšetřovatelů poslalo loď ke dnu torpédo, severokorejský režim ale jakoukoli odpovědnost za útok odmítá.

Rodinní příslušníci námořníků se dnes na obřadu na námořní základně Pchjongtchek poklonili zarámovaným fotografiím zemřelých mužů, zapálili vonné tyčinky a položili bílé chryzantémy. Buddhističtí a křesťanští duchovní přednesli modlitby, pak zahrála kapela námořnictva a zazněly čestné salvy. Do vzduchu bylo vypuštěno 3 000 bílých balonků.

Pohřbu se společně s dalšími 2 800 smutečními hosty zúčastnil i prezident I Mjong-bak, který námořníkům udělil posmrtně vysoká vyznamenání, jež byla umístěna pod jejich fotografie na oltář. Všichni zesnulí námořníci byli také tento týden povýšeni.

U šesti pohřešovaných byl do uren uložen popel z jejich vlasů a nehtů

Výbuch z 26. března roztrhl plavidlo o výtlaku 1 200 tun se 104 členy posádky na palubě, když bylo na rutinní hlídce u sporné námořní hranice obou Korejí západně od Korejského poloostrova. Osmapadesát členů posádky, včetně kapitána lodi, se podařilo dostat do bezpečí. Dnešní pohřeb byl uspořádán pro 46 námořníků, které se nepovedlo zachránit, přestože těla šesti z nich ještě nebyla nalezena. V jejich případě byl do uren symbolicky uložen popel z jejich vlasů a nehtů, které musejí jihokorejští námořníci a piloti odevzdávat před narukováním pro případ, že by zahynuli v akci a jejich pozůstatky nebyly objeveny. Toto opatření zajišťuje, že budou pochováni v souladu s konfuciánskými tradicemi.