Poplach v oblacích: v Austrálii se utrhl obří balon

Sydney – Jen zázrakem neskončila tragédií nehoda obřího balonu v australské buši poté, co se jeho koš utrhl ze startovací plošiny, převrátil terénní automobil a těsně minul skupinku přihlížejících. Vypuštění balonu ve středoaustralském Alice Springs bylo součástí výzkumného projektu několika amerických, australských a thajských univerzit. Balon měl měřit gama záření ve výšce přibližně 40 kilometrů nad zemským povrchem. Při nehodě nebyl nikdo zraněn.

Jak informoval britský deník The Sun, příčinou havárie byly prudké poryvy větru. Koš o velikosti osobního automobilu se několik metrů smýkal po trávě, než se roztříštil o zem. Po okolí se rozsypaly desítky měřících přístrojů. Podle australského astrofyzika Raviho Sooda, který se na výzkumu podílel, jsou špatné povětrnostní podmínky největším nebezpečím při startu obřích balonů. Vědci prý posbírali veškeré technické vybavení a chystají se balon vypustit příští měsíc.

/*json*/{"map":{"lat":-23.6231363652,"lng":133.880767822,"zoom":10,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":-23.700358,"lng":133.880889,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/