V Evropě byl loni rekordní počet nových drog

Bern - V zemích Evropské unie byl loni zaznamenán rekordní počet nových drog. Ve srovnání s rokem 2008 se jejich množství téměř zdvojnásobilo. Evropa je navíc důležitou cílovou destinací pro kokain pašovaný z Jižní Ameriky. Vyplývá to ze studie Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) a Evropského policejního úřadu (Europol).

V loňském roce je podle EMCDDA na území států EU 24 nových psychoaktivních látek, což je doposud nejvyšší počet nových drog, který byl během jediného roku zaznamenán. V roce 2008 bylo ve stejné oblasti evidováno 13 nových návykových látek.

Ve zprávě se dále uvádí, že všechny nové sloučeniny byly syntetického původu. Rostoucí oblibu má mezi uživateli drog povzbuzující prostředek cathinone. Stoupá i poptávka po kokainu. „Přibližně tři miliony dospělých uvedly, že v průběhu minulého roku užily kokain,“ uvedl ředitel EMCDDA Wolfgang Götz.

Pašeráci kokainu směřují podle uvedené zprávy do Evropy především přes severní, střední a západní Afriku. Jejich obchodní sítě se v rámci Evropy rozšiřují stále více na východ Evropy, proto podle EMCDDA existuje nebezpečí, že i tam dochází ke zvýšené konzumaci kokainu.