Při nepokojích v Hamburku bylo v noci zatčeno několik demonstrantů

Hamburk - Předehru očekávaným prvomájovým nepokojům v Berlíně obstaraly v noci na dnešek výtržnosti v severoněmeckém Hamburku, při nichž bylo zraněno 18 policistů a zatčeno nejméně devět demonstrantů. Asi 200 lidí tam zapalovalo hranice a házelo po policistech lahve a kameny. K několika izolovaným potyčkám došlo během noci i v německé metropoli. Policie přesto hodnotí dosavadní situaci ve městě jako klidnou.

„K násilnostem došlo ve čtvrti, kde dochází již k téměř choreograficky nacvičeným střetům s policií,“ prohlásil tamní publicista Jaroslav Šonka. Už od pátku jsou v ulicích Berlína rozmístěny stovky těžkooděnců, aby zabránily střetům levicových a pravicových radikálů, kteří se dnes chystají ve městě demonstrovat. Obavy vyvolává zejména pochod neonacistů, kteří plánují odpoledne táhnout východoberlínskou čtvrtí Prenzlauer Berg.

Podle odhadů až třem tisícovkám pravicových extremistů se tam chce postavit asi 10 000 levicových aktivistů a odpůrců neonacismu a zabránit jim v nahlášeném pochodu. „Proti pochodu neonacistů se postavili i politici. Je to seriózní záležitost zabránit tomu, aby nedošlo k násilnickým výtržnostem,“ řekl Šonka. V obou táborech jsou podle policie i skupiny radikálů vyhledávající násilí, ti v minulých letech při prvomájových demonstracích v Berlíně a dalších německých městech vyvolávali potyčky a útočili na muže zákona.

Video Rozhovor s Jaroslavem Šonkou
video

Rozhovor s Jaroslavem Šonkou

Poničené auto
Poničené auto