Unikátní ponorka pod vodou létá jako letadlo

Washington - Podle amerického prezidenta Baracka Obamy by měly Spojené státy utlumit výzkum vesmíru a soustředit se spíš na neznámá místa na Zemi, lépe řečeno pod zemí. Nejvíce bílých míst na mapě totiž leží hluboko v oceánu. Do tohoto plánu zapadá výzkum kalifornského inženýra Grahama Hawkese, který už 15 let vyvíjí moderní ponorky a batyskafy. Nedávno představil svůj nejnovější výtvor – ponorku Deepflight, tedy hlubinný let. Tato ponorka má ojedinělý typ konstrukce, díky kterému se ve vodě pohybuje jako letadlo ve vzduchu.

Klasické ponorky a batyskafy se ponoří do vody a klesají ke dnu, tím mají podle Hawkese omezené možnosti pro zkoumání mořských hlubin. „Takže pokud sedíte v běžné ponorce, klesáte a díváte se maličkým okénkem a uvidíte zvíře, které jste ještě nepotkali a ono jen proplave kolem, je pryč a vy prostě dál klesáte. Ale když ve vodě létáte, tak prostě obrátíte a plujete s ním,“ vysvětluje výhody ponorky Deepflight. 

Lidstvo zatím prozkoumalo jen asi pět procent světových oceánů, a to je nejen podle Hawkese ostudně málo. Podle něj patří romantické objevování vesmíru minulosti a lidstvo by se mělo zaměřit na oceány. „V oceánech se skrývá 94 procent veškerého života, který na naší planetě existuje. Myslím, že příští generace ztratí zájem o vesmír, protože je prázdný, a obrátí svou pozornost k oceánu. K jeho prostoru, životu, potravě, materiálům, zdrojům a energii, kterou poskytuje. Vše, co potřebujeme, je tam dole, ne ve vesmíru,“ domnívá se Hawkes.  

Video Reportáž Lucie Horáčkové
video

Reportáž Lucie Horáčkové

Aby k pronikání do světa pod hladinou inspiroval a pobízel co nejvíc lidí, snaží se konstruktér cenu svých strojů tlačit co nejvíc dolů. Americké výzkumné ústavy totiž zatím zakoupily jen pět specializovaných ponorek. Hawkesovým velkým snem je setkání s obří olihní, proto se jeho tým věnuje také zdokonalování kamer pro snímání za nízké viditelnosti. „S délkou kolem sedmnácti metrů je to skutečné podmořské monstrum a žádný člověk ho v moři ještě nepotkal. Pokud žijeme na jedné planetě se sedmnáctimetrovým tvorem, kterého ještě nikdy nikdo neviděl, tak prostě nemůžeme tvrdit, že známe oceány,“ tvrdí Hawkes.  

Vývoj dokonalejších ponorek a batyskafů ale paradoxně může pomoci i vesmírným projektům. Stejně jako ve vesmírném prostoru, ani pod vodou není člověk tak úplně doma. Technologie a poznatky z jednoho odvětví se tak můžou ukázat jako nedocenitelné i pro odvětví druhé a obráceně. Zdánliví rivalové si tak nakonec možná vzájemně dláždí cestu k příštím objevům.