V Bagdádu se přepočítávají hlasy z březnových voleb

Bagdád – Hlasy Iráčanů odevzdané v březnových volbách v Bagdádu se začínají přepočítávat. Požádal o to blok předsedy vlády Núrího Málikího, který ve volbách skončil druhý. Kontrola hlasů, která bude probíhat pod mezinárodním dohledem, by mohla změnit těsný volební výsledek. Volby vyhrála koalice expremiéra Ajáda Alávího. Zvláštní zmocněnec OSN v Iráku označil parlamentní volby po jejich ukončení za důvěryhodné. 

Málikího koalice má mít v parlamentu devětaosmdesát poslanců, Alávího o dva víc. Oba se teď snaží získat partnery do vládní koalice, ale jednání zatím nepokročila. Málikí od voleb požaduje přepočtení hlasů v některých okrscích, ve kterých byly údajně doloženy podvody. Jedná se podle něj o víc než 700 tisíc hlasovacích lístků.

„Když jsme prověřovali hlasovací lístky, zjistili jsme, že velká část z nich je zfalšovaná. Podali jsme proto stížnosti k volební komisi a k soudu,“ řekl irácký premiér Núrí Málikí. Stížnosti, které zpochybňují férovost voleb, by mohly předznamenávat dlouhé a nesnadné rozhovory o zformování budoucí vlády. Podle analytiků by tak mohla propuknout nová vlna násilností. Podobně jako po minulých iráckých volbách, kdy se o vládě vyjednávalo pět měsíců.

Video Reportáž Marty Machkové
video

Reportáž Marty Machkové

Núrí Málikí
Zdroj: ČTK/AP
Autor: ČTK/AP