Islámští rebelové obsadili baštu somálských pirátů

Mogadišo - Rebelové z Islámské strany v neděli převzali kontrolu nad jednou z bašt somálských pirátů, přístavem Haradhere. Piráti tu zadržovali několik unesených lodí. Před útěkem je poslali dál na moře, aby ozbrojencům zabránili zmocnit se rukojmích. Tři z lodí už zakotvily v přístavu Hobyo. Osud Haradhere je nyní nejistý; západní diplomaté se obávají, že by rebelové rukojmí mohli využít k politickým cílům. Navíc je otázka, zda se povstalci z Islámské strany s vazbou na al-Káidu nedostali ke způsobu, jak získat miliony dolarů a ohrozit mezinárodní obchod.

Nedělní příjezd rebelů do Haradhere ve středním Somálsku se obešel bez násilností, piráti s příjezdem kolony těžce ozbrojených nákladních vozů město opustili. Podle svědků někteří ujížděli v luxusních terénních vozech, s matracemi přivázanými ke střeše a televizemi na zadních sedadlech. Ozbrojenci pak obsadili strategické body včetně policejní stanice a křižovatek. Do města údajně dorazili na výzvu místních, kterým prý budou pomáhat se zajištěním bezpečnosti.

V zemi mezi sebou již řadu let bojují slabá, USA i OSN podporovaná vláda a islámští ozbrojenci. Bezvládí nahrává pirátům, kteří v malých člunech zadržují jedny z největších plavidel, včetně 300 metrů dlouhého ropného tankeru. Podle námořních expertů na výkupném získali 100 milionů dolarů (1,9 miliardy korun), což je na zemi, která nemá prakticky žádnou ekonomiku, ohromná suma. Jejich pole působnosti se přitom zvětšuje a nedávno zaútočili skoro     2 000 kilometrů od domácích břehů.

Mluvčí Islámské strany v neděli nicméně naznačil, že skupina s lupičstvím skončí. „Město jsme poklidně zabrali a teď sem vneseme islámský zákon šaría,“ dodal. Mnozí lidé se však obávají, že povstalce přilákal výnosný zločinecký podnik a že o něj svedou tvrdý boj – byť podle šaríi je pirátství považováno za zakázané.

Mezi nejvýznamnější skupiny rebelů patří Islámská strana a Šabáb. Kdysi blízcí spojenci zastávají tvrdou islamistickou ideologii a uplatňují přísné tresty včetně amputací končetin. Somálské a americké bezpečnostní síly uvedly, že jejich vůdci úzce spolupracovali s hledanými teroristy al-Káidy.

/*json*/{"map":{"lat":6.83916962634,"lng":46.494140625,"zoom":5,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":4.666767433659,"lng":47.87841796875,"type":"1","description":"Haradhere"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/