Thajský premiér navrhuje plán usmíření

Bangkok - Thajský premiér Apchisit Vedžadžíva ustoupil demonstrantům, kteří už týdny blokují metropoli Bangkok. Je ochotný odstoupit, předčasné volby by se podle něj mohly konat 14. listopadu. Splnil tak hlavní požadavky opozice, která usiluje o jeho odchod. Podmínil to ovšem tím, že demonstranti okamžitě ustanou v pouličních protestech a přijmou jeho „plán usmíření“.

Po několika týdnech bouřlivých demonstrací v ulicích Bangkoku došla premiéru Vedžažívovi trpělivost. V televizi prohlásil, že chce, aby demonstranti, kteří požadují jeho odstoupení, přistoupili na plán usmíření, nabídl, že by se v zemi mohly konat předčasné volby, pokud tábor červených košil ustane v protestech. 

Vedžadžíva slíbil reformy, které mají omezit současnou ekonomickou nespravedlnost v zemi. Navrhl také ústavní změnu, která by byla rovnoprávnější ke všem politickým stranám. Chce zřídit i nezávislou agenturu, která by dohlížela na nezávislost médií.

Vedžažíva také slíbil nezávislé vyšetřování násilných incidentů, které v předchozích týdnech provázely protivládní manifestace. Demonstranti nyní premiérův návrh zvažují. Vyjádří se k němu zítra.