Odtajněno: 5113. To je počet amerických jaderných hlavic

Washington - Spojené státy vlastní celkem 5113 jaderných hlavic. Několik set dalších bylo vyřazeno z arzenálu a čeká na rozmontování. Počty dnes odtajnil Pentagon. Jedná se o čísla platná ke konci září 2009. Dosud byly podobně detailní informace o atomové výzbroji přísně tajné. Odhady přitom předpokládaly, že USA mají výrazně větší jaderný arzenál, odborníci odhadovali počty všech hlavic na 9400.

Současný stav představuje výrazné omezení amerického jaderného arzenálu. V roce 1967, kdy vrcholila studená válka mezi USA a Ruskem, disponovaly Spojené státy více než 31.000 jadernými hlavicemi. V současnosti jich mají pouze 16 procent tohoto počtu, který byl historicky nejvyšší. Washington už dříve zveřejnil počty rozmístěných strategických jaderných hlavic. Koncem roku 2009 jich bylo 1968, tedy necelá pětina proti konci studené války v roce 1991. Tehdy měli Američané připraveno k okamžitému použití na 10.000 strategických hlavic.

Odtajnění počtu atomových hlavic je součástí snahy amerického prezidenta Baracka Obamy o zmenšení světových jaderných arzenálů. Do té spadá i dubnový podpis americko-ruské dohody o snížení počtu strategických nukleárních zbraní na 1550 kusů na každé straně, z toho 700 může být na rozmístěných nosičích, jimiž jsou rakety, letadla a ponorky.

„V rámci odzbrojení se nedostanete nikam, pokud nebudete transparentní ohledně toho, kolik zbraní máte,“ komentovala zveřejnění počtů hlavic analytička Sharon Squassoniová. Podle dalších analytiků zřejmě budou Spojené státy chtít, aby jejich krok následovaly i další jaderné mocnosti, zejména Rusko a Čína.

Americký analytik Hans Kristensen zdůraznil, že Američané zveřejnili počty svých jaderných zbraní v den, kdy v New Yorku začala konference OSN o revizi Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT). Podle něj USA chtějí posílit dojem, že jsou zemí, která ctí závazky vyplývající z NPT. To by prý mohlo posílit pozici Washingtonu ve snaze prosadit zpřísnění pravidel v rámci NPT, které by umožnily postihovat signatáře smlouvy za její nedodržování.   Podle jiných odborníků ale není jisté, zda odtajnění počtu hlavic USA pomůže. Upozorňují na to, že řada států si spíš než snížení počtu hlavic všimne toho, že si Spojené státy i 20 let po skončení studené války udržují arzenál několika tisíc jaderných zbraní.

Spojené státy mají podle odhadů druhý největší jaderný arzenál po Rusku. Obě země dohromady potom vlastní přes 90 procent všech atomových zbraní na světě.