Bulharský zákaz kouření platil tři dny, turisté mají přednost

Sofia - Bulharsko s nadcházející turistickou sezonou zrušilo úplný zákaz kouření na veřejnosti. Novela zákona, která dnes vstoupila v platnost, umožňuje zřídit kuřácké zóny v restauracích, kavárnách i na nádražích nebo autobusových zastávkách. Novelu na konci května prosadila vládní strana Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB), která tak chce podpořit turismus a pohostinství zasažené ekonomickou krizí. Informoval o tom bulharský server Sofiaecho.com. Zákaz kouření na veřejnosti platil jen tři dny, popelníky však zmizely jen z několika podniků.

Zákon, který zakazoval kouření na všech veřejných místech, schválil bulharský parlament loni v květnu. V platnost vstoupil v úterý, GERB ale na konci května v parlamentu prosadila jeho změny. Novela mimo jiné umožňuje podnikům o rozloze do 50 metrů, podle agentury DPA do 100 metrů čtverečních rozhodnout, zda budou nekuřácké. Dovoluje také kouřit během pracovní doby, pokud je k tomu pracoviště vybaveno.

Bulharsko stojí hned po Kypru v čele žebříčku zemí Evropské unie s největším procentem kuřáků. Ze 7,6 milionu obyvatel jich podle nedávno zveřejněného průzkumu tabáku holduje 39 procent. Více má v EU jen Kypr - 42 procent. V Česku a na Slovensku kouří zhruba 26 procent lidí, o tři procenta méně než průměr států sedmadvacítky.

Tabák každoročně zabije statisíce Evropanů

Z členských zemí EU platí zatím úplný zákaz kouření v pohostinských zařízeních například v Británii, ve Švédsku, Finsku, ve Francii či Slovinsku. V Česku se nesmí kouřit ve veřejných budovách, ve vlacích, na nádražích a zastávkách. Kouření v restauracích je omezeno.

Podle odhadů Evropské komise v EU zhruba 14 milionů lidí trpí některou z hlavních chorob, které jsou s kouřením spojovány. Přibližně 650 000 občanů EU předčasně každý rok kvůli tabáku umírá.

Kouření na veřejných místech
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24