Jižní Korea postoupila případ potopení své lodě RB OSN

Soul - Jižní Korea dopisem žádá Radu bezpečnosti OSN, aby přijala kroky, které zabrání dalším provokacím severního souseda.  Informovala agentura Reuters. Soul se domáhá, ať KLDR uzná odpovědnost za potopení válečné lodi a smrt šestačtyřiceti námořníků. O rezoluci ale zřejmě podle Spojených států usilovat nebude, aby se napětí na poloostrově dál nezvyšovalo.

Jihokorejský velvyslanec při OSN Pak In-kuk dnes příslušný dopis předal mexickému zástupci ve světové organizaci Claude Hellerovi, jehož země v červnu Radě bezpečnosti předsedá. „Očekáváme od Rady bezpečnosti akci, která by odpovídala naléhavosti situace,“ řekl jihokorejský diplomat.

V krátkém prohlášení Pak neupřesnil, jaká opatření Soul navrhuje, ani kdy požaduje, aby se Rada bezpečnosti jeho dopisem zabývala. Podle vyjádření USA, spojence Jižní Koreje, zřejmě nebude Soul usilovat o rezoluci Rady bezpečnosti, protože by tím napětí na Korejském poloostrově dále zvýšil.

Nicnedělání by ohrozilo mír na Korejském poloostrově

Jihokorejský prezident I Mjong-bak dnes na bezpečnostní konferenci v Singapuru žádost adresovanou OSN potvrdil. „Dnes postoupila Korejská republika záležitost severokorejského útoku na (jihokorejskou loď) Čchonan Radě bezpečnosti OSN,“ řekl prezident. „Pokud bychom měli opět tolerovat nestoudný násilný čin Severní Koreje, věřím, že bychom tím neposílili, ale ohrozili mír a stabilitu na Korejském poloostrově a v severovýchodní Asii,“ dodal I Mjong-bak.

Šéf tichomořského velení amerického námořnictva Robert Willard dnes v Singapuru uvedl, že zatím nic nenasvědčuje tomu, že by Severní Korea připravovala jaderný test či přesunovala své jednotky na jih. Podle Reuters dal ale Pchjongjang najevo, že by válka mohla vypuknout kdykoliv.