Obama: BP by si měla uvědomit své povinnosti v Mexickém zálivu

Washington – Těžařská společnost British Petroleum, zodpovědná za masivní únik ropy v Mexickém zálivu, má další vroubek u amerického prezidenta Baracka Obamy. BP nasadila na potrubí netěsnícího vrtu včera kryt, Obama toto opatření označil za výrazný pokrok v řešení ekologické katastrofy, společnost ale kritizoval za vydání financí na reklamu a vyplácení dividend akcionářům.

Obama navštívil Louisianu za 45 dní trvání krize už potřetí. Při své poslední návštěvě uvedl, že BP by podle něho neměla platit za reklamu na vylepšení své vlastní pověsti, ale peníze investovat tam, kde jsou teď potřeba. Společnost se navíc údajně chystá vyplatit v tomto čtvrtletí na dividendách deset a půl miliardy dolarů.

Barack Obama:

Nevadí mi, že BP chce naplnit své zákonné závazky, ale chci, aby si uvědomila, že má morální a zákonné povinnosti zde v Mexickém zálivu za škody, k nimž došlo.

Video Obama kritizuje BP
video

Obama kritizuje BP

Tlak ze strany americké administrativy na společnost British Petroleum je čím dál silnější. Sám Bílý dům totiž čelí stále intenzivnější kritice za svůj přístup k řešení nejhorší ekologické katastrofy v dějinách země. Obama například musel vysvětlovat prodloužení moratoria na vydávání povolenek pro hlubinné vrty v zálivu. „Věděli jsme, že rozhodnutí bude mít i ekonomické dopady. Ale taky nám bylo jasné, že už nemůže jít jen o obchod, když společnosti jako BP nemají žádné záchranné plány pro případ, že se systém zhroutí,“ vysvětlil prezident.

Ropa do Mexického zálivu uniká od konce dubna, kdy vybuchla těžební plošina Deepwater Horizon provozovaná právě BP. Denně se do moře dostávaly dva až tři miliony litrů suroviny. Na hladině se vytvořila obří ropná skvrna, která ohrožuje americké pobřeží od Louisiany po Floridu.

BP zatím na poškozený vrt nasadila kryt, pomocí kterého chce odčerpávat část unikající ropy do tankeru. Jak velkou, ale zatím není jasné. Odborníci proto varují, že surovina se bude do moře i nadále šířit. Samotné zakrytí vrtu a odčerpávání ropy katastrofu podle nich zcela nevyřeší. Trvalým řešením by bylo pouze vyhloubení „odlehčovacích vrtů“ a zabetonování poškozeného vrtu zespoda. To ale nebude dokončeno dřív než v srpnu.

Medvěděv chce zřídit ekologický fond

Ruský prezident Dmitrij Medvěděv dnes na svém blogu vyzval k vytvoření globálního ekologického fondu, který by financoval záchranné práce při katastrofách obdobných nynějšímu úniku ropy v Mexickém zálivu. Nevyloučil, že příslušný návrh předloží už na nadcházejícím zasedání dvacítky nejvyspělejších států, které se koncem června uskuteční v Kanadě.

Medvěděv rovněž vyzval ke zdokonalení mezinárodně právních nástrojů pro řešení ekologických krizí. Napsal, že dosavadní legislativa problematiku tak rozsáhlých havárií, jakou je únik ropy z vrtu společnosti BP, dostatečně nepokrývá.