Nedaleko zkázy jihokorejské lodi se konaly manévry USA

Washington – Přesně týž den, kdy severokorejské torpédo údajně poslalo ke dnu jihokorejskou vojenskou loď, se asi 120 kilometrů od incidentu konalo americko-jihokorejské protiponorkové vojenské cvičení. První podrobnější informaci o něm dnes zveřejnila americká armáda. Při cvičení americké křižníky a další vojenská plavidla nacvičovaly pronásledování nepřítele, zatímco ponorka jihokorejské armády simulovala nepřátelský cíl. Manévry skončily předčasně právě kvůli explozi na jihokorejské lodi.

Cvičení bylo součástí každoročních manévrů s kódovým označením Key Resole/Foal Eagle, jejichž cílem je procvičit možné operace pro případ příští války. Za několik týdnů se mají konat dvě další podobná cvičení. Severní Korea proti manévrům protestovala a požadovala jejich zastavení.

Žádný výcvik není stoprocentní

Podle amerických expertů nemůže žádný nácvik ponorkových konfliktů přinést stoprocentní jistotu, že nepřátelská ponorka bude za každých okolností odhalena. Malou ponorku v mělkém moři je nesmírně obtížné zjistit. Experty nicméně přesto překvapilo, že stotřicetitunová ponorka může bez varování potopit vojenskou loď, která je desetkrát větší. „Pro nás je technologickým vrcholem neviditelná stíhačka, jejíž vývoj a výroba přijdou na miliardy dolarů,“ upozorňuje John Park, odborník na Koreu v americkém Institutu míru.

Jihokorejské a americké jednotky mohou poměrně snadno zjišťovat severokorejské ponorky, pokud plují na hladině. Pod hladinou se musejí spolehnout na fungování aktivních nebo pasivních sonarů – pasivní sonar „naslouchá“ zvuku ponorek, aktivní vysílá zvukové signály a analyzuje jejich obraz.

Jihokorejská loď, která se stala terčem severokorejského útoku, používala aktivní sonar, ale není jasné, proč nepřátelskou ponorku nezachytila. Po výbuchu loď vyslala hlídkový člun, ale ani ten nic neobjevil. Funkčnost sonaru mohlo ovlivnit nepříznivé březnové počasí nebo členité dno. Sonary jsou navíc konstruovány spíš pro využití v hlubokém moři a pro sledování velkých ponorek.