Obama jmenoval novým šéfem tajných služeb Jamese Clappera

Washington - Americký prezident Barack Obama jmenoval generála letectva ve výslužbě Jamese Clappera novým ředitelem amerických tajných služeb. Clapperovo jmenování do čela šestnácti amerických výzvědných organizací musí potvrdit americký Senát. Clapper by měl ve funkci nahradit admirála Dennise Blaira, který minulý měsíc po častých neshodách s Bílým domem rezignoval.

Blair byl ve funkci pouhých 16 měsíců a musel odstoupit poté, co čelil tvrdé kritice kvůli květnovému pokusu o teroristický útok na newyorském Times Square. Američtí senátoři kritizovali tajné služby za to, že přípravy na útok předem neodhalily.

Post šéfa rozvědek zřídil v roce 2004 tehdejší prezident George Bush s cílem koordinovat činnost špionáže po teroristických útocích na Spojené státy v září 2001. Clapper byl ve své dosud poslední funkci od roku 2007 náměstkem ministra obrany zodpovědným za rozvědku.

Při ohlášení nominace Obama v Bílém domě vyzval Senát, aby Clapperovo definitivní potvrzení ve funkci zbytečně neodkládal. Generála označil za jednoho z nejzkušenějších a nejuznávanějších zpravodajských profesionálů v USA. Prohlásil, že Clapper je obdařen schopností „říci vůdcům země co je třeba, i když to není nic, co by chtěli slyšet“.

Souhlas Senátu není zdaleka jistý

Šéf senátního výboru pro kontrolu výzvědných služeb Kit Bond oznámil, že Clappera podporovat nehodlá, protože blokoval snahy rozšířit pravomoc právě té funkce, kterou má nyní vykonávat. Na špatnou komunikaci s Clapperem si stěžoval i čelný republikánský člen obdobného výboru Sněmovny reprezentantů Pete Hoekstra. Ten označil Obamův návrh za „další cihlu ve zdi, která v otázkách národní bezpečnosti odděluje vládu od Kongresu“.

Sám Clapper po jmenování prohlásil, že hodlá s vládou i poslanci úzce spolupracovat. „Je to práce, kterou nelze vykonávat bez podpory Kongresu a prezidenta. Hodlám získat podporu obou,“ řekl generál.

James R. Clapper

Dosavadní funkce: náměstek ministra obrany pro tajné služby a ředitel obranného zpravodajství v úřadu Národního ředitele tajných služeb (DNI)

Vzdělání: vystudoval politologii na Univerzitě Panny Marie v San Antoniu (Texas); absolvoval několik vojenských vysokých škol, mimo jiné Štábní vysokou školu ozbrojených sil (Armed Forces Staff College) v Norfolku a Národní vojenskou akademii (National War College) ve Washingtonu

Kariéra: služba u amerického vojenského letectva (USAF, 1963-1995); ředitel Zpravodajské služby ministerstva obrany (DIA, 1991-1995); ředitel Národní agentury pro geoprostorové zpravodajství (NGA, 2001-2006)

Hodnost: generál letectva ve výslužbě