První marocký gay magazín zkouší tamní svobodu slova

Rabat - Marockého časopisu Mithly, který je prý prvním magazínem pro homosexuály v severní Africe, se od dubna prodalo pouze 200 výtisků, islamisté v něm ale již nyní vidí hrozbu pro tradiční rodinné hodnoty. Homosexualita je ve většině arabského světa tabu a marocké zákony trestají sexuální styk s osobou stejného pohlaví až třemi lety vězení a peněžitými pokutami. Časopis vychází pouze neoficiálně, protože nemá patřičné vládní povolení, proto jeho vydavatelé pro jistotu připravili i internetové vydání.

Opoziční islamistická strana vnímá homosexualitu jako hrozbu

„Propagace homosexuality a nabádání k ní je pro nás hrozba,“ tvrdí redaktor deníku Atadžídíd, napojeného na hlavní opoziční islamistickou Stranu spravedlnosti a rozvoje (PJD), Mustafá Chelfí, podle kterého by měli vydavatelé respektovat zákon týkající se distribuce a prodeje tisku, na základě kterého ale není časopis oficiálně povolen. „Pokud není dodržován zákon, nemůžeme předvídat, jak bude společnost reagovat,“ hrozí Chelfí.

Redaktoři časopisu Mithly se věnují tématům, mezi něž patří spory ohledně plánovaného vystoupení Eltona Johna nebo studie sebevražd mezi homosexuální menšinou v Maroku. Evropská unie vnímá ochranu občanských svobod v Maroku jako jeden ze základních bodů, díky němuž může být spolupráce mezi Evropou a Marokem prohloubena i na bázi užších ekonomických vazeb. „Vypadá to, že se v Maroku začíná dít něco, co chybí ve zbytku arabského světa,“ říká marocký gay žijící v Paříži Abdalláh Táía.

Homosexualita vždy v Maroku existovala

Na rozdíl od mnoha jiných afrických zemí jsou v Maroku homosexuálové zřídka perzekuováni. V roce 2007 byli ale čtyři muži odsouzeni v souvislosti s videem, na kterém byla zachycena údajná neoficiální svatba gayů. Na dům, kde bylo video pořízeno, zaútočil rozvášněný dav a události přinutily 150 předních marockých intelektuálů, politiků a umělců podepsat manifest, který varoval před „atmosférou nenávisti a inkvizice“.

Podle některých aktivistů homosexualita vždy v marocké společnosti existovala a odkazy na ni je možné nalézt například i v tradičních lidových písních. „Maročané byli vždy k homosexuálům shovívaví,“ tvrdí ochránce lidských práv Chadžíja Rúisí. „Proč k nim tedy nejsme tolerantní teď? Protože se někteří lidé pokoušejí v zemi zavést fanatický druh islámu,“ dodává Rúisí.

Islám
Islám
Více fotek
  • Islám autor: Mohammad Abu Ghosh, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/16/1504/150351.jpg
  • Muslimové při modlitbě autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1064/106384.jpg