Tornádo na severu USA zabilo nejméně 7 lidí

Lake Township (Ohio) – Tornádo, které se přehnalo nad severem USA, si ve státě Ohio vyžádalo nejméně sedm obětí, další desítky lidí byly zraněny. Silný vítr srovnal se zemí nejméně 50 domů, trosky byly rozeseté v pásu 11 kilometrů. Bouře a tornáda udeřily i na sousední státy. V Michiganu větrná smršť strhla budovu jaderné elektrárny, v Illinois a Indianě bylo zničeno několik domů.

Meteorologové spočítali, že v chobotu tornáda se vzduch pohyboval rychlostí 180-250 km/h. Trosky metané takovou silou dokonce zabíjely. „Sebralo mě to z patra a chvíli neslo vzduchem. Když jsem se vzpamatoval, viděl jsem, jak se tornádo vzdaluje,“ sdělil otřesený Doug Lutman z města Lake Township.

V tomto městě na severovýchodě amerického státu Ohio tornádo zničilo například i místní stadion s kapacitou 4 tisíc diváků. „V půl třetí odpoledne jsme tu měli mít maturitní slavnost,“ uvedl Tim Krugh, předseda školní dozorčí rady.

Vichr převracel autobusy, překážkou pro něj nebyly ani vagony vlaku. Extrémní počasí zasáhlo tři americké státy v okolí velkých jezer - Ohio, Michigan a Illinois. Ohio nejhůř se ztrátami na životech, v obou zbývajících byly desítky zraněných. Podle předpovědi má bouřlivé počasí provázené tornády na severovýchodě USA pokračovat i v příštích dnech.

Následky tornáda
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24