Argentinská magnátka možná adoptovala režimem „uloupené“ děti

Buenos Aires – Argentina znovu žije příběhem dětí, které byly v době někdejší vojenské diktatury ukradeny likvidovaným politickým odpůrcům a dávány k adopci. Mediální magnátka Ernestina Herrera de Noble už přes 40 let stojí v čele skupiny Grupo Clarin, která v současnosti vydává nejrozšířenější noviny, časopisy, má nejnavštěvovanější internetový server a většinové podíly ve třech rozhlasových a jedné televizní stanici. Teď čelí podezření, že kdysi možná adoptovala nemluvňata ukradená politickým odpůrcům vojenského režimu. Vzorky DNA dnes již dospělé dcery a syna začala zkoumat laboratoř. Kauza budí velkou pozornost nejen z řad pozůstalých po obětech tzv. špinavé války.

Za diktatury na přelomu 70. a 80. let v Argentině beze stopy zmizelo 30 tisíc lidí. Věznitelé jim v mučírnách odebírali děti, rodiče házeli z letadel do moře. Čtyřiatřicetiletí Felipe a Marcela, které kdysi mediální magnátka adoptovala, ale takovou minulost odmítají. Za vším vidí jen snahu vládních kruhů o poškození jména jejich matky, prý kvůli jejímu velkému vlivu.

„Ty děti musí vědět, že nebyly opuštěné. Že je jejich prarodiče hledají, a že jejich rodiče byli buď zavření, nebo zmizeli. Je nutné poznat pravdu,“ myslí si příbuzná zavražděných politických vězňů Tatio Almeidová.

Video Adopce sourozenců Herrerových
video

Adopce sourozenců Herrerových

DNA sourozenců Herrerových vyšetřovatelé proti jejich vůli porovnávají s celostátní databází obětí diktatury. Jejich dnes čtyřiaosmdesátiletá adoptivní matka může v případě prokázání podvodu s rodným listem skončit ve vězení. První průlomový rozsudek v podobném případu padl před dvěma lety, kdy takzvaní adoptivní rodiče dostali za přepsání minulosti ukradených dětí sedm a osm let.

Grupo Clarin
Grupo Clarin