Konference o bezpečnosti v Asii odsoudila zásah Izraelců u Gazy

Istanbul - Jednadvacet zemí účastnících se v Istanbulu mezinárodní konference o bezpečnosti v Asii dnes odsoudilo krvavý vojenský zákrok Izraele z počátku minulého týdne proti turecké lodi, která se pokusila prolomit blokádu palestinské Gazy. Většina jich také vyzvala židovský stát, aby se připojil k dohodě o nešíření jaderných zbraní. Informoval o tom turecký prezident Abdullah Gül, který předsedal zasedání.

Podle tureckého prezidenta ukazuje odsouzení Izraele na jeho izolaci. Zároveň řekl, že židovský stát „bude trpět“ za tuto chybu spáchanou na Turecku. Odsouzení není ale součástí závěrečného prohlášení konference, které se zúčastnil i samotný Izrael. Ten zabránil tomu, aby byl v prohlášení přímo jmenován. Text odsuzující Izrael tedy oficiálně pochází od předsednické země konference, tedy Turecka, a podle Güla ho podpořilo 21 z 22 účastnických zemí.

V textu se rovněž uvádí, že izraelský zásah, který stál životy devíti tureckých aktivistů, „porušil chartu OSN a mezinárodní právo“. Signatáři dokumentu podle Güla také podpořili požadavek, aby generální tajemník OSN Pan Ki-mun vytvořil nezávislou komisi, která by incident hodnověrně a transparentně vyšetřila.

„Nepřichází v úvahu, aby Turecko zapomnělo (na incident),“ prohlásil Gül na tiskové konferenci. Izrael v předchozích dnech odmítl vznik mezinárodní komise a ohlásil, že incident vyšetří sám.