Jihokorejská vesmírná raketa po startu vybuchla

Soul - Po jednodenním odkladu dnes odstartovala jihokorejská vesmírná raketa, s níž ale posléze vesmírné středisko Naro ztratilo kontakt. Podle jihokorejského ministra školství, vědy a techniky An Pjong-mana jsou odpovědní činitelé přesvědčeni o tom, že dvoustupňová raketa po 137 vteřinách letu explodovala. Na oběžnou dráhu kolem Země měla raketa vypustit družici určenou k monitorování globálního oteplování a klimatických změn.

Když se raketa dostala do výšky 70 kilometrů, pozemní středisko s ní ztratilo kontakt. Záběry z kamery umístěné na raketě ukázaly zářivý záblesk, což je zřejmým důkazem exploze během zážehu prvního stupně, řekl An. Trosky rakety pravděpodobně spadly do moře asi 470 kilometrů od ostrova Enaro, na němž leží vesmírné středisko. Jakmile bude příčina problému zjištěna, začnou přípravné práce a následné stanovení nového data pro další vypuštění rakety, zdůraznil ministr.

Start rakety byl původně naplánován na středu, ale byl na poslední chvíli odložen kvůli závadě na hasicím systému odpalovací rampy. Jižní Korea je na rozdíl od jiných zemí v regionu jako Čína, Indie nebo Japonsko teprve v pokusné fázi svého začínajícího vesmírného programu.

Už loni se podobná operace nezdařila

Raketa se sice už loni úspěšně dostala z dosahu zemské přitažlivosti, ale uvolněná družice minula stanovenou oběžnou dráhu. Od roku 1992 vypustila Jižní Korea do vesmíru 11 družic, všechny ovšem na raketách zahraniční výroby. Jižní Korea chce do roku 2018 postavit vlastní raketu zcela sama a do roku 2025 ji vyslat na pozorování Měsíce. Zároveň má v úmyslu vyvinout komerční službu pro starty satelitů.

Pokusy o dobytí vesmíru provádí údajně i sousední Severní Korea. Regionální mocnosti a také USA mají však za to, že Pchjongjang usiluje o vývoj balistických raket.