Libye propustila švýcarského obchodníka Göldiho

Tripolis - Libye dnes po skoro čtyřech měsících věznění propustila švýcarského obchodníka Maxe Göldiho, odsouzeného v rámci vleklého diplomatického sporu obou zemí za porušení vízové povinnosti. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na jeho právníka. Göldi byl zatčen spolu s jiným Švýcarem poté, co švýcarská policie zatkla syna libyjského vůdce Kaddáfího.

„Byl dnes propuštěn a je nyní v hotelu v Tripolisu. Ukončujeme administrativní náležitosti, aby mohl opustit zemi,“ řekl právník Saláh Zaháf.

Göldi byl spolu s dalším Švýcarem Rachidem Hamdanim zadržen poté, co švýcarská policie v létě 2008 na krátkou dobu zatkla Hannibala Kaddáfího, syna libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Oba Švýcary libyjský soud odsoudil 30. listopadu 2009 v nepřítomnosti k 16 měsícům vězení za nelegální pobyt v zemi a s oběma vedl souběžně proces kvůli obvinění z nezákonného podnikání. Hamdani byl obvinění zproštěn a v únoru opustil Libyi. Göldimu byl trest 11. února zkrácen na čtyři měsíce. Oba v době soudu pobývali na půdě švýcarského velvyslanectví v Tripolisu a strávili tam 18 měsíců.

Libye přestala za trest dodávat Švýcarsku ropu

Během diplomatické roztržky, kterou soud s obchodníky vyvolal, Libye mimo jiné zastavila dodávky ropy pro Švýcarsko a stáhla ze švýcarských bank své vklady ve výši asi pěti miliard dolarů. Nařčení, že mezi procesy s obchodníky a ženevským incidentem s Hannibalem Kaddáfím existuje souvislost, nicméně Tripolis odmítl.

Původně čistě bilaterální spor mezi dvěma nečleny EU nakonec zasáhl i státy Evropské unie poté, co Švýcarsko zpřísnilo podmínky vstupu do země pro libyjské občany. Libye pak na nějakou dobu pozastavila vydávání víz Evropanům ze zemí tvořících takzvaný schengenský prostor bez hraničních kontrol, do kterého spadá i Švýcarsko a většina zemí EU.