Povodním na jihu Francie padlo za oběť nejméně 19 lidí

Paříž – Nejméně devatenáctt lidí zahynulo při povodních v jižní Francii. Další lidé se pohřešují. Prudké lijáky a povodně nejvíc zasáhly departement Var a několik vesnic úplně zdevastovaly. Nejvíc je postiženo město Draguignan a okolí. Bez elektřiny je na 200 tisíc domácností, mezi Nice a Toulonem byla úplně zastavena železniční doprava. V úterý bylo zavřeno také toulonské letiště.

V Draguignana se 40 tisíci obyvateli voda v ulicích stoupla na více než dva metry. Zahynulo zde osm obyvatel. Dopoledne bylo centrum města zdevastované, v ulicích jsou trosky automobilů, silnice jsou probořené, domy beze střech, škody jsou na infrastruktuře. Domovy v této turisty velmi navštěvované oblasti - která se rozkládá až k poloostrovu, kde leží Saint-Tropez - muselo opustit asi 1 200 lidí. Ve městě muselo být dokonce evakuováno vězení, odkud bylo do bezpečí převezeno 500 trestanců.

Voda zaskočila také reportéra agentury AFP. Podle něj stoupla vmžiku o 60 centimetrů a potom až do dvou metrů. Jednu z žen uvěznila voda v autě, a když ji z něj vyprostili hasiči, musela k nejbližší budově doplavat. Ulicemi plavala bez řidičů nejen osobní auta, ale také nákladní vozy.

Video Jižní Francii zasáhly povodně
video

Jižní Francii zasáhly povodně

Jižní Francii zasáhly povodně

PP 16.6.

Povodně ve Francii si vyžádaly 15 obětí

V departementu Var začalo pršet v noci na úterý. V průměru tam spadlo 80 milimetrů vody, ale v obci Lorgues například až 264 milimetrů. Záchranáři museli zasahovat v 600 případech, ze sousedních departementů bylo do Varu povoláno více než tisíc mužů a osm vrtulníků.

Podle meteorologické služby Météo-France podobný tak prudký jev nebyl v oblasti zaznamenán od roku 1827. „Nikdo takové záplavy nepamatuje,“ prohlásil také starosta jedné z postižených obcí Les Arcs Alain Parlanti.

Prezident Nicolas Sarkozy vyzval vládu, aby učinila vše pro to, aby byla obětem poskytnuta veškerá pomoc, a vyzval k národní solidaritě s postiženými. Na místě záplav je dnes očekáván ministr vnitra Brice Hortefeux.

Záplavy v jihofrancouzském Draguignanu
Záplavy v jihofrancouzském Draguignanu