Na vykonání rozsudku čekal Američan v cele smrti 32 let

Huntsville (USA) - V americkém Texasu byl v noci na dnešek popraven 59letý vrah David Powell, který čekal na vykonání nejvyššího trestu 32 let. Je to nejdelší doba, jakou kdy odsouzenec v Texasu v cele smrti strávil. Tak dlouhý čas mezi vynesením rozsudku a jeho vykonáním není v USA obvyklý: nejdelší dobu strávil v cele smrti odsouzený muž v Georgii, který byl v roce 2008 popraven 33 let po vynesení rozsudku. V Alabamě byl v květnu popraven třiašedesátiletý vězeň, který rovněž čekal na vykonání trestu 32 let.

Powell byl už třináctým vězněm popraveným v Texasu od začátku roku. Odsouzen byl v roce 1978 za vraždu texaského policisty. Rozsudek byl dvakrát zrušen kvůli procesním chybám, v letech 1991 a 1999 ho ale soudy pokaždé obnovily. Powellovi právníci se pokusili vykonání trestu ještě zabránit, když v úterý žádali americký nejvyšší soud o přehodnocení případu s poukazem na dobré chování odsouzeného, soudci se ale odmítli žádostí zabývat.

Někteří právníci v minulosti kritizovali dlouhé čekání odsouzeného na smrt. Soudce nejvyššího soudu John Paul Stevens, který na konci června odchází z funkce, označil podobný přístup za kruté zacházení. Vězni odsouzení k smrti čekají na popravu na izolaci v cele o rozměru devíti metrů čtverečních a nemají povolené návštěvy.

Spojené státy patří mezi 58 zemí světa, které vykonávají trest smrti. Většina amerických poprav se uskuteční právě v Texasu.