Polská prezidentská kampaň přiostřuje, vzduchem létají žaloby

Varšava - Polská kampaň před prezidentskými volbami nabírá na razanci. Předseda sejmu Bronislaw Komorowski z Občanské platformy a kandidát konzervativců za Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński si vyhrožují soudními žalobami. Komorowski požaduje omluvu za nařčení, že připravuje privatizaci zdravotnictví. Kaczyński zase za vzkaz, kterým jeho oponent urazil jeho volební tým.

Přestože se po smolenské tragédii, při níž zahynul prezident Kaczyński a dalších 95 důležitých osobností země, hovořilo o tom, že předvolební kampaň bude mírumilovná, rozhořel se boj mezi kandidáty stejně nelítostně jako dříve. Mezi oběma tábory se vyhrožuje žalobami a posílají se urážky. Soudní spory před prezidentskými a parlamentními volbami jsou v Polsku přitom velice běžné.

Začalo to tím, že Bronislaw Komorowski obvinil Jaroslawa Kaczyńského ze lži, když o něm prohlásil, že chce privatizovat polské nemocnice. Komorowski považuje toto nařčení za šíření strachu a svého rivala vyzval, aby si „v kampani taková svinstva odpustil“. Za toto tvrzení se na soud obrátil Kaczyński.

Soud rozhodl ve prospěch Komorowského

Celou záležitost dnes projednával ve zrychleném řízení varšavský soud. Dvakrát rozhodl ve prospěch Komorowského. Předně musí Kaczyński v médiích opravit svůj výrok, že Komorowski chce privatizaci zdravotnictví. Soud zároveň odmítl žalobu Kaczyńského na Komorowského, a předseda Sejmu tak nemusí splnit požadavek svého rivala, aby se mu omluvil.

Kandidáti mají čas na přesvědčování voličů do pátku. Již v neděli se pak konají volby, z deseti kandidátů mají přitom šanci pouze výše jmenovaní. Podle průzkumů ale ani jednomu nebude stačit k vítězství první kolo. V tom druhém by pak podle odhadů měl zvítězit Komorowski.