Soud ve státech zrušil Obamův zákaz na těžbu ropy

New Orleans - Americký soud se dnes postavil proti půlročnímu moratoriu na těžbu ropy z velkých hloubek v Mexickém zálivu. Zákaz těžby vyhlásil koncem května americký prezident Barack Obama kvůli úniku z ropného vrtu v hloubce 1500 metrů, který způsobil nejhorší ekologickou havárii v dějinách USA. Americká vláda už oznámila, že se proti dnešnímu verdiktu odvolá.

Soud uznal námitku několika firem poskytujících doplňkový servis pro těžební společnosti. Zástupci firem označovali moratorium za neopodstatněné s tím, že vláda podle nich nemá žádné důkazy o tom, že by kvůli hlubokomořské těžbě hrozilo Mexickému zálivu nějaké nebezpečí.

Mluvčí Bílého domu Robert Gibbs oznámil, že se vláda proti rozsudku okamžitě odvolá. „Prezident věří, že pokračovat v těžbě v těchto hloubkách, aniž bychom věděli, co se stalo (s vadným vrtem) není rozumné,“ uvedl Gibbs. Podle něj si vláda nemůže dovolit riskovat bezpečnost pobřežních oblastí a lidí, kteří zde žijí.

Vláda zakázala těžbu ropy ve větší hloubce než 150 metrů. Nejsou pro ni vydávána nová povolení a 33 stávajících plošin muselo zastavit provoz a poskytnout úřadům dokumentaci o bezpečnostních opatřeních. Kritici tohoto opatření ale varují, že moratorium na těžbu ropy by mohlo ublížit ekonomice států na jihu USA, která často závisí právě na ropném průmyslu.

Robert Gibbs
Robert Gibbs