Obama projedná s Medvěděvem hospodářskou spolupráci

Washington - Americký prezident Barack Obama se dnes setká se svým ruským protějškem Dmitrijem Medvěděvem, který je od úterka na návštěvě Spojených států. Schůzku, jenž se bude konat v Bílém domě, chce prezident Obama využít k posílení ekonomických vztahů s Ruskem. Mělo by jít o další fázi dlouhodobé snahy šéfa Bílého domu o nový start vztahů Spojených států s Moskvou. Jde již o několikáté setkání obou státníků od Obamova loňského nástupu do úřadu.

Americký prezident se při prvních vzájemných schůzkách soustředil na bezpečnostní otázky, jako byla například nová smlouva o omezení strategických jaderných zbraní či postup proti íránskému režimu. První bod na jaře završil historický podpis nástupce smlouvy START v Praze, druhý zase nedávno přijetí nových sankcí vůči Teheránu, jehož údajné snahy o získání jaderné zbraně Američany již delší dobu znepokojují.

Obama nyní klade důraz na ekonomickou spolupráci

Video Telefonát Michala Kubala
video

Telefonát Michala Kubala

Ekonomická spolupráce by podle NYT měla vztahy obou zemí přenést na novou úroveň a vystřídat vzájemnou podezřívavost, jež provázela téměř celých osm let vlády Obamova předchůdce George Bushe a vyvrcholila během krátké rusko-gruzínské války v roce 2008. Oba prezidenti by tak měli hovořit například o uvedení Ruska do Světové obchodní organizace (WTO). Jednat ale budou i o víkendových schůzkách skupin G8 a G20 v Kanadě.

Medvěděv svou návštěvu Spojených států zahájil v úterý v proslulém středisku amerického počítačového a internetového průmyslu v kalifornském Silicon Valley. Snažil se místní firmy získat pro myšlenku vybudování podobného centra inovací v Rusku. Svou návštěvu USA ruský prezident ukončí po dnešním setkání s Obamou.

Prezidenti Ruska a USA Dmitrij Medvěděv a Barack Obama
Prezidenti Ruska a USA Dmitrij Medvěděv a Barack Obama