Autor článku o McChrystalovi: Takový průšvih jsem nečekal

New York - Silná reakce na výroky generála Stanleyho McChrystala a jeho pobočníků v článku zveřejněném v časopisu Rolling Stone jeho autora Michaela Hastingse překvapila. Příkrá kritika Bílého domu z úst vojáků, které novinář zaznamenal, vyústila ve skandál. Ten ve středu ukončil kariéru 55letého McChrystala jakožto velitele spojeneckých sil v Afghánistánu.

Hastings s pětapadesátiletým McChrystalem a jeho doprovodem strávil zhruba měsíc. Zejména od generálových pobočníků zaznamenal mnoho kritických slov na adresu administrativy současného prezidenta Baracka Obamy a její nejednotnost ohledně Afghánistánu. Jeden z McChrystalových nejbližších spolupracovníků tak například označil národního bezpečnostního poradce Jamese Jonese za šaška, který uvízl v roce 1985. Hastings v americké rozhlasové stanici NPR uvedl, že ho generálova upřímnost a otevřenost šokovala. Nečekal ale, že kolem ní vypukne takový poprask.

Hastings před začátkem své reportáže podle NPR odmítl jakákoliv pravidla. Neustále s sebou nosil zápisník a diktafon. Zaznamenal tak i několik rozmluv generála a jeho pobočníků v barech. Nejkontroverznější výroky prý ale zúčastnění pronesli ve střízlivém stavu.

Video Koaliční strategie v Afghánistánu se nemění
video

Koaliční strategie v Afghánistánu se nemění

Stanice NPR podotkla, že Hastingsův článek možná ze všeho nejvíce ukazuje, jak nesnadné jsou vztahy mezi civilisty a armádou. Sám novinář poznámky generála a jeho pobočníků považuje za velmi opodstatněné. Podle něj generála také zklamal jeho vztah s prezidentem Obamou. Hastings se domnívá, že McChrystal podle všeho záviděl generálovi Davidu Petraeusovi vztah, jaký měl s předchozím prezidentem Georgem Bushem. Právě Petraeus McChrystala ve funkci nahradí.

Výměna McChrystala neznamená změnu strategie

Výměnu na postu vrchního velitele aliančních jednotek v Afghánistánu přivítala i americká opozice. „Tleskáme rozhodnutí prezidenta USA požádat generála Petraeuse, aby znovu sloužil pro obranu našeho národa. Není kvalifikovanějšího a povolanějšího vůdce než generála Petraeuse, který by afghánský konflikt dovedl do úspěšného závěru,“ prohlásil například republikánský senátor a neúspěšný Obamův protikandidát na post amerického prezidenta John McCain.

Komentátoři se vesměs shodují, že nejde o spor o afghánskou strategii, ale o střet o autoritu Bílého domu, kterou článek v Rolling Stoneu zpochybnil. Afghánské velení koaličních jednotek dočasně spadlo na britského generála Nicka Parkera – do doby, než Petraeuse schválí americký Kongres.

Červen je nejkrvavějším měsícem od počátku invaze do Afghánistánu

Červen se stal pro mezinárodní síly v Afghánistánu nejkrvavějším měsícem od počátku invaze v roce 2001. Za tři týdny zde zahynulo 79 vojáků. Dnes přišli o život čtyři vojáci sil Severoatlantické aliance, ve středu jich zahynulo deset. Dosud nejvíce ztrát utrpěly mezinárodní síly v letních a podzimních měsících loňského roku. Konkrétně to bylo 76 mrtvých v červenci, 77 v srpnu, 70 v září a 74 v říjnu.

V současnosti je v Afghánistánu 142 tisíc příslušníků spojeneckých sil, v srpnu jich zde bude po příjezdu zbytku amerických posil již 150 tisíc.