Želvy polykají plasty a umírají

Ballina - Odpad, který končí v mořích, vážně ohrožuje populace mnohých živočišných druhů. Asi největší nebezpečí představují úlomky plastů. Když se dostanou do trávicí soustavy želv nebo ptáků, většinou to znamená smrt. V Austrálii se s tímto problémem snaží bojovat a postiženým zvířatům poskytovat pomoc.

Pobřeží kolem Balliny v Novém Jižním Walesu asi 650 kilometrů severně od Sydney patří v Austrálii k těm nejkrásnějším. Zdejší vody doslova překypují životem. Bohužel, záchranáři čím dál častěji nacházejí zvířata, která zranily odpadky pohozené do vody.

„Ptáci se nejčastěji zamotají do rybářských sítí, želvám se zase kousky umělé hmoty dostanou do žaludku. Je to děsivá představa. Před padesáti lety takové problémy neměly, v oceánech žádné plasty nebyly. Je to nový druh nebezpečí, zásadní pro populaci želv na celém světě,“ říká Keith Williamsová, vedoucí záchranného centra.

Video Želvy polykají plasty a umírají
video

Želvy polykají plasty a umírají

/*json*/{"map":{"lat":-28.8633170818,"lng":153.584747314,"zoom":12,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

„Jakmile želva spolkne kus plastu, zablokuje se jí ve střevech. Tam jen těžko dokážou umělou hmotou pohybovat, plast se nerozkládá, nechová se jako normální jídlo. Vytvoří tedy špunt, za kterým se hromadí další potrava. Želva pak vyplave na hladinu, protože se jí ve vnitřnostech hromadí plyny. Nemůže jíst a slábne,“ vysvětluje dál Wiliamsová. 

Když se postižená želva dostane do záchranného centra, putuje na jednotku intenzivní péče. Odborníci se pak snaží přijít na to, co zvířeti je. Pokud to jde, pomohou jí a pak vypustí zpět do moře. 

Množství plastového odpadu ve zdejších vodách ale rok co rok narůstá. Centrum proto organizuje dny úklidu. Třeba vloni vyzvalo místní obyvatele, aby pomohli vyčistit povodí řeky Evans. Během pár hodin sesbírali několik pytlů plastového odpadu. 

Od dubna, kdy začali se sběrem vzorků, nacházejí pravidelně útržky igelitových tašek a kousky tvrdých i měkkých plastů. Některé vypadají zanedbatelně malé, ale v zažívacím traktu ptáků nebo malých želv přesto můžou napáchat velké škody. Plasty na sebe navíc můžou vázat jedovaté látky a pesticidy, které představují další hrozbu. 

Výzkum, který provádějí v okolí Balliny, má širší souvislost. Upozorňuje totiž na nebezpečí v celém jihopacifickém systému rotujících mořských proudů, tedy v rozsáhlé oblasti mezi Austrálií a Jižní Amerikou.

Sbírání odpadků
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24