Kyrgyzská policie zatkla synovce svrženého prezidenta Bakiyeva

Biškek - Kyrgyzská policie zatkla synovce svrženého prezidenta Bakijeva. Sandjara Bakijeva úřady podezírají z podněcování etnických nepokojů, které nedávno zachvátily jih země. Před dvěma týdny si střety mezi Kyrgyzy a Uzbeky ve městě Oš a okolí vyžádaly přes 250 životů. Příslušníci pořádkových sil také dnes v předstihu rozhodovali v referendu o změně ústavy. Budou tak mít volné ruce pro bezpečnostní opatření při nedělním hlasování, kdy půjdou k volebním urnám všichni ostatní a očekává se velmi napjatá situace.

Kyrgyzský ministr vnitra oznámil, že Sandjar Bakijev byl zadržen v horách poblíž Džalalabadu navzdory „silnému odporu“ jeho i celé jeho skupiny. Úřady v Kyrgyzstánu dříve uvedly, že rodina bývalého prezidenta Bakijeva ve spolupráci s dalšími militantními islamistickými skupinami vyprovokovaly etnické násilnosti ve snaze destabilizovat situaci v zemi. Kurmanbek Bakijev, který žije v současnosti v Bělorusku, popřel veškerou spojitost své osoby s nedávnými násilnostmi.

Kolem 2 000 vojáků odvolilo ve městě Oš, ležícím při hranicích s Uzbekistánem. Město bylo střediskem nedávných nepokojů mezi kyrgyzskou a uzbeckou komunitou. Prozatímní prezidentka Roza Otunbajevová se navzdory výzvám k odkladu rozhodla uspořádat referendum v plánovaném termínu. „Uspořádat referendum je zcela nezbytné, protože musíme vytvořit právní rámec,“ řekla v pondělí Otunbajevová. „Pokud dovolíme odklad, ohrozíme tím další stabilitu.“

Prozatímní vláda - která se ujala moci po dubnovém lidovém povstání, během něhož odstoupil a uprchl do zahraničí prezident Kurmanbek Bakijev - doufá, že hlasování pomůže ukončit napjatou situaci v této malé středoasijské zemi sužované chudobou a politickou nestabilitou. V zemi o 5,3 milionu obyvatel je 2,5 milionu oprávněných voličů. Proti referendu je zejména jih země, který je baštou bývalého prezidenta Bakijeva.

Roza Otunbajevová
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24