V neuznaném Somalilandu se konají prezidentské volby

Hargeysa (Somálsko) - V samozvané Republice Somaliland na severovýchodě Somálska začaly dnes ráno prezidentské volby. Mají ukázat demokratičnost této relativně stabilní enklávy, jež usiluje o mezinárodní uznání nezávislosti na konfliktním zbytku Somálska. Hlasování probíhá za přísných bezpečnostních opatření, jež byly vyvolány hrozbami povstalců působících na zbytku somálského území.

Kvůli útokům je odpojena telekomunikační síť i uzavřeny hranice

Úřady Somalilandu oznámily, že na dobu hlasování enkláva uzavřela své hranice, aby islamističtí rebelové ze Somálska nemohli volby překazit. Radikální muslimské hnutí Šabáb, které se snaží svrhnout křehkou centrální somálskou vládu a má údajně vazby na teroristickou síť Al-Káida, totiž somalilandské voliče varovalo před sebevražednými útoky v případě, že by šli hlasovat. „Bezpečnostní složky naší země uzavřely hranice. Zakázána je rovněž jakákoli doprava v Somalilandu kromě té, kterou povolí volební komise,“ řekl policejní šéf Mohamed Saqadi Dubad. Odpojena je prý také telekomunikační síť, aby rebelové nemohli pomocí telefonu na dálku odpálit nastražené výbušniny.

SOMALILAND

- hlavní město: Hargeysa

- počet obyvatel: 1 200 000

- nezávislost na Somálsku vyhlášena r. 1991, mezinárodně neuznaná

- ve srovnání s rozvráceným zbytkem Somálska je Somaliland klidným územím s funkčním trhem, obchodními zákony, internetem a mobilní sítí

K volbám se zaregistrovalo přes 1,6 milionu lidí z asi čtyřmilionové somalilandské populace, kteří odevzdají své hlasy ve více než 1800 volebních místností. Podle průzkumů veřejného mínění má až 54procentní podporu a tedy největší naději na vítězství Ahmed Mohamud Silanyo, někdejší předseda Somálského národního hnutí, které v roce 1991 vyhlásilo nezávislost Somalilandu. Jeho soupeři jsou Feysal Ali Warabe, který by mohl získat kolem 28 procent voličských hlasů, a stávající držitel prezidentského úřadu Dahir Riyale Kahin, jenž vládne Somalilandu od roku 2003 a jenž v průzkumech získával kolem 18 procent podpory.

Všichni tři kandidáti slibují, že budou usilovat o větší mezinárodní uznání Somalilandu, aby byla zachována dosavadní bezpečnost této enklávy a její hospodářský rozvoj, o nichž lidé ve zbytku Somálska mohou jen snít. Regulérnost hlasování sledují desítky mezinárodních pozorovatelů. Výsledky se očekávají zhruba za týden. „Tyto volby znamenají most k mezinárodnímu uznání a ukážou světu, že v Somalilandu vládne demokracie,“ řekl šéf univerzity v somalilandské metropoli Hargeyse. Také řadoví voliči chápou hlasování jako příležitost předvést světu demokratičnost své enklávy, jejíž samostatnost si přejí. Již od půlnoci, několik hodin před oficiálním zahájením voleb se před hlasovacími místnostmi v Hargeyse tvořily fronty.

Somaliland není ani po téměř dvaceti letech mezinárodně uznáván

Severosomálští separatisté vyhlásili nezávislost Somalilandu v roce 1991, mezinárodně však stát uznán nebyl a Somaliland je tak nadále považován za poloautonomní oblast v rámci Somálska. Region má vlastní bezpečnostní složky, právní systém a měnu. Zbytek Somálska nemá funkční vládu od roku 1991, kdy se po svržení diktátora Mohammeda Siada Barreho v zemi rozpoutala občanská válka. Takřka 3,7 milionu Somálců, asi polovina obyvatelstva, je závislá na humanitární pomoci.

Somálský ozbrojenec
Somálský ozbrojenec