Mladá jachtařka, která chtěla obeplout svět, přistála na Réunionu

Saint-Denis de la Réunion - Šestnáctiletá Američanka Abby Sunderlandová, která před dvěma týdny musela v Indickém oceánu přerušit svůj pokus obeplout svět na plachetnici, se dnes vrátila na pevninu. Na francouzský ostrov Réunion v Indickém oceánu si pro ni přijel bratr Zac. S rodiči by se měla shledat v úterý po příjezdu do Los Angeles.

„Má plavba skončila, ale můj sen ne,“ řekla dnes Sunderlandová reportérům, když vystoupila na břeh. Užívala si prý téměř každou minutu svého dobrodružství. Dodala, že je nešťastná, když jsou její rodiče kritizováni za to, že ji vystavili takovému nebezpečí. „Z celého srdce své rodině děkuji. Vybavili mě spoustou věcí a zásob, pomohli mi jít za mým snem. Je strašně nefér kritizovat je za to,“ řekla dívka. „Riziku se nemůžete nikdy zcela vyhnout, můžete ho hodně snížit, ale nebezpečí číhá tady všude,“ dodala podle serveru BBC.

Šestnáctiletá Sunderlandová se na svou plavbu vydala 23. ledna na lodi Wild Eyes, kterou postavil její otec. Předpokládala, že bude na moři pět nebo šest měsíců. Na rozbouřeném moři se jí však 10. června zlomil na plachetnici stěžeň a kvůli počasí selhal i satelitní telefon. Vyslala proto nouzový signál. O 20 hodin později dívku objevili ve vzdálenosti asi 3200 kilometrů od Afriky i Austrálie pozorovatelé z australského letadla, které po trosečnici pátralo. Francouzská rybářská loď se poté odklonila z původního kurzu a doplula pro dívku.

O obeplutí světa bez cizí pomoci se v poslední době pokusilo několik mladých jachtařů včetně staršího bratra Sunderlandové Zaca. Naposledy se to podařilo šestnáctileté australské jachtařce Jessice Watsonové, která svou plavbu zakončila v polovině května a je považována za nejmladšího člověka, který něco takového dokázal.