Rodiče uneseného izraelského vojáka Šalita se vydávají na protestní pochod

Jeruzalém - V Izraeli se dává s novou razancí do pohybu hnutí za osvobození Gilada Šalita. Vojáka, kterého 25. června 2006 unesli palestinští radikálové z hraničního stanoviště u pásma Gazy. Tehdy byl devatenáctiletý teenager v izraelské armádě čerstvě. Z loňské nahrávky se ví, že je naživu, ale ani Červený kříž k němu nesmí. Příbuzní teď řekli dost a vydávají se na dvanáctidenní pochod do Jeruzaléma. Tam chtějí před sídlem premiéra tábořit tak dlouho, dokud syn nezíská svobodu.

„My, Giladova rodina, jeho přátelé a deset tisíc aktivistů z celé země půjdeme do Jeruzaléma k domu Benjamina Netanjahua. Cestou posbíráme další stoupence, kteří si taky myslí, že izraelská vláda musí ukončit tuto smutnou ságu,“ prohlásil otec Gilada Noam Šalit. V boji o syna se zoufalí Šalitovi stavějí proti vlastní vládě a na stranu únosců. Hamas, který zajetím vojáka sledoval vlastní cíle, se z nové akce raduje a ještě ji podporuje.

Sami Abu Zuhr, mluvčí Hamasu:

„V Šalitově případu není nic nového. Chceme jeho rodině zdůraznit, že za neúspěch jednání o výměně vězňů může Netanjahuova vláda. Už několikrát byla dohoda hotová, ale Netanjahu vždy na poslední chvíli obrátil.“

Video Rodiče Šalita tlačí na izraelskou vládu
video

Rodiče Šalita tlačí na izraelskou vládu


Hamas za Šalita žádá propuštění stovek Palestinců, a to včetně těch, kteří se podíleli na smrtících útocích proti Izraeli. Protestní pochod chce dotlačit tvrdé izraelské politiky k nečemu velmi nepravděpodobnému – k tomu, aby ustoupili teroristům.

Izrael a Hamas v minulosti vedly jednání o výměně vojáka za asi tisícovku ze 7 000 Palestinců, kteří jsou v izraelských věznicích, zatím se ale nedohodly na podmínkách. Izrael se mimo jiné zdráhá pustit na svobodu některé vězně, kteří se podíleli na smrtících protiizraelských útocích. Šalitův případ a veřejně sledované utrpení jeho rodiny silně zasáhly mnoho Izraelců. Vojenská služba je totiž v zemi povinná a rodiny očekávají, že armáda udělá vše, co je v jejích silách, aby jejich syny ochránila.

Gilad Šalit
Gilad Šalit