Belgická komise pro vyšetřování kněžské pedofilie odstoupila

Brusel - Komise zřízená belgickou katolickou církví s cílem vyšetřit údajné případy pedofilie mezi kněžími dnes oznámila, že odstupuje. Tento krok následuje po vlně nevole, kterou v katolické církvi včetně papeže vyvolal čtvrteční horlivý postup belgické policie při pátrání po důkazech o zneužívání mladistvých katolickými kněžími.

Demisi nejprve ohlásil předseda komise Peter Adriaenssens, pak se k němu připojili její členové. Rozhodnutí má vstoupit v platnost ve čtvrtek. Členka komise Karlijn Demasureová v televizi řekla, že důvěra mezi oběťmi zneužívání a komisí na jedné straně a komisí a justicí na straně druhé je pryč a komise už nemůže v práci pokračovat.

Andriaenssens poukázal zvlášť na to, že policie ve čtvrtek zabavila přes 450 složek dokumentů obsahujících svědectví poskytnutá pod podmínkou zachování anonymity. To je teď ohroženo.

Policie prohledala i hrobky

Policisté složky zabavili v biskupském paláci v Mechelenu (Malines), kde je ústředí belgické katolické církve. Současně nedovolili odejít z paláce belgickým biskupům, kteří tam byli shromážděni s papežským nunciem, a na několik hodin jim zabavili mobilní telefony. Navíc navrtali v katedrále tohoto města hrobky dvou bývalých belgických primasů a zavedli do nich kamery, aby se přesvědčili, že tam nejsou žádné choulostivé dokumenty schovány.

Tento postup už v pátek odsoudila belgická katolická církev a v komuniké také Vatikán a v neděli ho kritizoval i papež Benedikt XVI. Policie operaci podnikla s ohledem na stovky stížností na údajné zneužití, jež se začaly objevovat po dubnovém přiznání biskupa z Brugg Rogera Vangheluwea, že v 80. letech dlouhodobě zneužíval jednoho mladistvého.