Hongkong vyráží do boje proti zlodějům s 3D portréty

Hongkong - Zlodějíčci, násilníci a další kriminálníci si budou muset v Hongkongu dávat o trochu větší pozor. Vědci z tamní univerzity totiž pracují na počítačovém programu, který dokáže už z několika záběrů sestavit trojrozměrný model obličeje. A stačí mu k tomu i záznam z běžné průmyslové kamery na rohu ulice nebo v bankomatu.

Hongkongští počítačoví odborníci vyvinuli program, kterému stačí snímek z poloprofilu a vytvoří celkový 3D model tváře. „Vycházíme většinou z běžného 2D obrázku, který navíc často není ani vyfocen zepředu. Ten mapujeme do našeho 3D modelu. Pak už ho můžeme libovolně natáčet do všech možných úhlů a používat ho pro běžnou identifikaci obličeje,“ popisuje nový vynález doktor Čou Kam Pui z hongkongské univerzity.

Tváře kriminálníků pak začnou rychle plnit policejní počítačové kartotéky a svědci budou mít už jednoduchou práci. Z databáze navíc podle markant dokáže totožnost velmi často zjistit i sám počítač. „Při našich testech jsme zjistili, že u převážné většiny průmyslových kamer je záběr tváře pouze z úhlu přibližně 80 stupňů a možnost rozpoznat osobu v záběru se rovná nule. Při našich testech se při využití našeho třídimenzionálního modelu podařilo zrekonstruovat tři čtvrtiny tváří,“ dodává Čou.

Video Reportáž Pavla Šimka
video

Reportáž Pavla Šimka

Společnost CyberView Inc. Limited zabývající se zabezpečovací technologií podporuje tento projekt od prvních krůčků až po dnešní sofistikovaný software, který podle provedených testů posune možnost identifikace. „Dnes je převážná většina kamer zaměřena tak, že zabírá tváře shora. Pro vyšetřování je to však nepoužitelné. My ale teď můžeme rekonstruovat z těchto záběrů tvář a identifikovat osobu,“ říká generální manažer bezpečnostní společnosti Ronald Chung.

Technologie tak posunula bezpečnost o další krůček kupředu. Otázkou je, jestli časem nezačne rychlá identifikace podle obličeje v kombinaci s tisíci kamerami život ztrpčovat nejen zlodějíčkům, ale i běžným občanům.

Program pro vytvoření 3D portrétu
Program pro vytvoření 3D portrétu
Více fotek
  • Program pro vytvoření 3D portrétu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1769/176899.jpg
  • Bezpečnostní kamera autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1769/176900.jpg