Izrael je ochoten propustit tisíc Palestinců výměnou za Šalita

Jeruzalém - Izrael je ochoten propustit tisícovku palestinských vězňů, pokud radikální hnutí Hamas osvobodí izraelského vojáka Gilada Šalita, jehož zajalo před čtyřmi lety. Prohlásil to dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu. K urychlené výměně vládu v poslední době tlačí hlavně Šalitovi rodiče.

V živě přenášeném projevu Netanjahu řekl, že si všichni přejí Šalitův návrat. „Jsme ochotni propustit tisíc palestinských vězňů, ale ne ty nejnebezpečnější. Mohou se vrátit do Gazy, ale ne na západní břeh Jordánu, odkud by na nás mohli znovu útočit,“ prohlásil Netanjahu. Izrael je zdrženlivý, zejména co se týče propouštění Palestinců, kteří se účastnili druhé intifády (povstání na začátku desetiletí).

Podle mluvčího Hamasu Ajmána Tahá ale není otázka kolik, nýbrž kdo bude propuštěn. Hamas chce, aby Izrael propustil 450 vězňů držených za ozbrojené útoky proti Izraelcům. V minulosti ale Izrael odmítl většinu jmen, které Hamas v této skupině uvedl.

Video Reportáž Jakuba Nettla
video

Reportáž Jakuba Nettla

Na podporu výměny Palestinců za Šalita se od víkendu konají v Izraeli pochody přátel i příznivců rodiny.

Nyní třiadvacetiletý Gilad Šalit byl unesen 25. června 2006 při přeshraničním útoku z pásma Gazy. K únosu se přihlásily Brigády mučedníka Izzudína Kásama, jež jsou ozbrojeným křídlem Hamasu, a dvě další palestinské radikální skupiny. Od té doby Hamas, jenž pásmo Gazy ovládá, nepovolil ani jednu návštěvu zástupců Červeného kříže u Šalita. Přistoupil jen na předání zvukové nahrávky a dvou dopisů v roce 2007 a videozáznamu v říjnu 2009.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu