Obama schválil zákon o sankcích proti Íránu

Washington - Americký prezident Barack Obama ve čtvrtek podepsal a vyhlásil nový zákon o zpřísnění amerických sankcí vůči Íránu kvůli jeho jadernému programu. Zákon posiluje dosavadní americké sankce a jeho cílem je narušit zásobování Íránu benzinem. Írán má hodně ropy, ale málo zařízení k jejímu zpracování.

„S těmito a dalšími sankcemi udeříme přímo do kapacity íránské vlády financovat a pokračovat ve svých jaderných programech,“ řekl Obama u příležitosti vyhlášení nového zákona, který nedávno schválil Kongres USA. Americká opatření doplňují sankce OSN, které schválila Rada bezpečnosti na počátku června.

Schválený zákon o sankcích mimo jiné zakazuje zahraničním společnostem ucházet se o americké vládní zakázky, pokud poskytují Íránu technologii spojenou s jaderným programem nebo s vývojem balistických střel. Zakazuje také americkým bankám obchodovat s těmi zahraničními bankami, které spolupracují s íránskými revolučními gardami. Zahraniční společnosti budou mít podle senátora Johna McCaina jednoduchou volbu. „Chcete obchodovat s Íránem, nebo chcete obchodovat se Spojenými státy?“ vzkázal světu tento republikán koncem června.

Sankce také znemožňují Íráncům, kteří nějak porušovali lidská práva, získat víza pro cestu do Spojených států. Jejich aktiva v USA také budou moci být zabavena.

Západní země v čele s USA chtějí sankcemi přimět Teherán k zastavení jaderného programu. Obávají se totiž, že cílem islámské republiky je sestrojit atomovou zbraň. Írán ale takové obvinění odmítá a tvrdí, že jeho jaderný program má sloužit výhradně mírovým účelům.